Miasto przyszłości potrzebuje mieszkań - relacja z sesji inauguracyjnej Housemarket Forum Silesia 2017

– Zaczyna się okres dynamicznego rozwoju mieszkaniowego Śląska. Zaangażowanie deweloperów i samorządowców w tej kwestii bardzo dobrze rokuje na przyszłość – stwierdził Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości podczas sesji „Miasto przyszłości potrzebuje mieszkań. Kto i co rządzi rynkiem mieszkaniowym na Śląsku”, która zainaugurowała Housemarket Forum Silesia 2017.

Autor: HouseMarket.pl 22 lutego 2017 13:28

Dla BGK Nieruchomości region Śląska jest bardzo istotny, choćby dlatego, że w aglomeracji mieszka około trzech milionów mieszkańców.

– Potrzeby są bardzo duże, zwłaszcza że sporo mieszkań ma niski standard. Na Śląsku około 25-30 proc. lokali powstało przed wojną, a reszta to tkanka powojenna, przeważnie z okresu gierkowskiego – podkreślił Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że BGK Nieruchomości współpracuje z dziesięcioma miastami aglomeracji śląskiej, jeśli chodzi o program Mieszkanie Plus. – Samorządy poszukują odpowiednich gruntów na swoim terenie, ale jesteśmy też przygotowani na sytuację, w której miasta i gminy nie będą miały w zasobach nadających się pod budownictwo mieszkaniowe działek budowlanych. Wtedy zamierzamy kupować odpowiednie tereny – zapowiada wiceprezes.

Jednocześnie zapewnia, że Mieszkanie Plus nie ma być konkurencyjne w stosunku do działań deweloperów. – Nasz program widzimy jako komplementarny, który raczej ma rynek deweloperski uzupełniać. Cieszy nas, że deweloperzy coraz częściej starają się budować w miarę tanio, chcąc wypełnić lukę między podażą a popytem, w której znajdują się rodziny słabiej uposażone. Tak jak robi to Murapol – przyznaje Włodzimierz Stasiak.

Wiceprezes przyznał, że BGK Nieruchomości zamierza promować nowe technologie budowania, choćby z prefabrykatów. – W Polsce jest bardzo wiele firm świetnie rozwijających się w tym segmencie i eksportujących swoje wyroby na rynek skandynawski i niemiecki. Niestety Polacy są uprzedzeni do tego typu budownictwa, ale my, promując Mieszkanie Plus, zamierzamy tę barierę mentalną przełamać i pokazać, że taka technologia pozwala na uzyskanie dobrego standardu mieszkania – tłumaczy wiceprezes Stasiak.

Jego zdaniem największą bolączką polskiego rynku mieszkaniowego jest zły standard techniczny mieszkań. – Blisko 20 proc. rodzin nie ma centralnego ogrzewania. 10 proc. mieszka bez łazienek. Około 3 proc. rodzin nie ma dostępu do bieżącej wody. Takie przykłady można znaleźć nie tylko na Śląsku. Nawet w centrum Warszawy, w pięknie wyglądającej z zewnątrz kamienicy są mieszkania bez łazienek – wylicza Włodzimierz Stasiak.

Według niego problemem jest też metraż. – W Polsce na jednego mieszkańca przypada 27 mkw. Jesteśmy pod tym względem na 24. miejscu w Europie, gdzie średnia wynosi około 40 mkw. Oznacza to, że rodziny czteroosobowe mieszkają na 30-40 mkw. Chcemy to zmienić i dać impuls do spojrzenia na tę grupę rodzin, które nie są zbyt biedne i jednocześnie nie za bogate. Tak, aby deweloperzy dostrzegli w nich przyszłych klientów i zaczęli dla nich budować – przyznaje wiceprezes BGK Nieruchomości.

Pustostan za złotówkę

Zdaniem Henryka Mercika, członka zarządu województwa śląskiego, kluczem do rozwiązania problemów mieszkaniowych jest dobre planowanie przestrzenne. – Mamy na Śląsku dużo pustostanów. Centra miast się wyludniają. Chcielibyśmy, aby do śródmieścia wrócili mieszkańcy, ale tacy, którzy nie potrzebują wsparcia socjalnego – podkreśla Henryk Mercik.

Jego zdaniem czasy biur i kancelarii w kamienicach się skończyły. Śląsk doświadczył niekontrolowanego rozlania się miast. Powstały ogromne dzielnice podmiejskie, choćby w Katowicach, Zabrzu czy w Rudzie Śląskiej. Budownictwo jednorodzinne powstaje na terenach użytkowanych wcześniej przez rolników, bez możliwości dobudowania infrastruktury i dostępu do usług.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych