Miasto Wisła kupiło dom rodzinny Jerzego Pilcha

Samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha. Burmistrz Tomasz Bujok poinformował PAP, że we wtorek zawarł umowę z córką zmarłego w 2020 r. twórcy. Jak zapowiedział, w budynku powstać ma miejsce pamięci o Pilchu, ale też dom pracy twórczej.

Autor: Pap 06 kwietnia 2022 09:40

"We wtorek podpisaliśmy umowę. Budynek został przekazany. Kupiliśmy go od córki pisarza - Magdaleny Bielskiej. Chcemy, aby w powstał w nim dom pracy twórczej. Jedno piętro poświęcimy upamiętnieniu Jerzego Pilcha. Przybliżone zostanie jego życie i twórczość; laury, które otrzymał. Chcielibyśmy, aby można tam było organizować spotkania autorskie. W ogrodzie mogłyby się odbywać koncerty, wieczory poetyckie" - powiedział burmistrz w rozmowie z PAP burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Samorządowiec powiedział, że w obecnej sytuacji trudno określić jakiekolwiek terminy. "Pierwszy krok zrobiliśmy. Chcemy jak najszybciej stawiać kolejne, przede wszystkim przystąpić do opracowania dokumentacji, która umożliwi przeprowadzenie gruntownego remontu. Jak tylko przyjdzie wiosna teren zostanie uporządkowany. Może uda się zaangażować do tego wiślańską młodzież na zasadach wolontariatu" - zaznaczył.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Bujok dodał, że samorząd wyasygnował na zakup domu 700 tys. zł.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-09 jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju". Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utraconej leworęczności". Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach, gdzie został pochowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych