Michał Bonikowski w gronie finalistów nominowanych do nagrody DesignEuropa Awards 2021

Polski projektant, Michał Bonikowski, znalazł się w gronie ośmiu finalistów nominowanych do międzynarodowej nagrody DesignEuropa Awards 2021 organizowanej przez EUIPO.

Autor: housemarket.pl 05 października 2021 10:52

  • Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej organizuje w Eindhoven już trzecią edycję prestiżowego konkursu DesignEuropa Awards, którego celem jest uhonorowanie pionierów przemysłu, którzy zgłosili swoje innowacje jako zarejestrowany wzór wspólnotowy.
  • W konkursie o dwie nagrody DesignEuropa Awards weźmie udział ośmiu finalistów z siedmiu krajów, w tym Polak Michał Bonikowski.
  • W 2020 roku Polska była globalnie siódmym co do wielkości zgłaszającym zarejestrowane wzóry wspólnotowe (RCD) w EUIPO. W roku 2021 Polska stała się szóstym co do wielkości zgłaszającym.
  • 8 mld euro polskiego PKB jest generowane przez branże intensywnie wykorzystujące wzornictwo, wspierając 2,4 mln miejsc pracy.

Wzornictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Jednym z takich przykładów jest cyfrowy stetoskop stworzony przez polskiego projektanta Michała Bonikowskiego, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do wykrywania nieprawidłowości w płucach.

Nagrody DesignEuropa  są wyrazem uznania zarówno dla produktów, jak i ich projektantów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Dzięki ośmiu finalistom z siedmiu krajów, na ceremonii wręczenia nagród 19 października 2021 roku w Eindhoven w Holandii spotkają się reprezentanci i twórcy najlepszego międzynarodowego wzornictwa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podczas ceremonii, specjalna nagroda za całokształt twórczości zostanie wręczona pionierowi, André Ricard, jednemu z najbardziej wpływowych projektantów przemysłowych naszych czasów, znanemu z projektu znicza olimpijskiego na Olimpiadzie w Barcelonie w 1992 roku.

Według badania Intellectual property intensive industries and economic performance in the EU (Przemysły intensywnie korzystające z praw własności intelektualnej a wyniki gospodarcze w UE), branże te generują 16,2 proc, PKB UE i tworzą 14,2 proc. wszystkich miejsc pracy (30,7 mln miejsc pracy). Firmy projektowe w Polsce mają większy wkład w PKB kraju niż średnia UE, a pod względem tworzenia miejsc pracy są prawie na poziomie średniej UE.

Do EUIPO wpływa rocznie około 110 tys. zgłoszeń wzorów przemysłowych, stanowiąc łącznie ponad 1,5 miliona wzorów, co podkreśla znaczenie jednolitego rynku UE dla przedsiębiorstw intensywnie korzystających z wzornictwa. DesignEuropa to główna europejska nagroda w dziedzinie wzornictwa, przyznawana pionierom przemysłu, którzy zarejestrowali swoje pomysły i produkty jako zarejestrowany wzór wspólnotowy (RCD) w EUIPO w oparciu o trzy zasadnicze elementy: własność intelektualną, wpływ na rynek i wzornictwo.

W latach 2010-2020 największą liczbę zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (RCD) zgłosiły Niemcy, Włochy i Stany Zjednoczone, z których pochodzą również finaliści konkursu DesignEuropa Awards. Jak widać na poniższym wykresie, liczby te różnią się znacznie w zależności od reprezentowanych krajów (Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja i Stany Zjednoczone).

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych