Michał Kurtyka odchodzi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska

To ostatni mój dzień pracy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - poinformował na wtorkowej konferencji szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że podczas jego kadencji udało się m.in. przyjąć politykę energetyczną kraju.

Autor: PAP 26 października 2021 13:14

Kurtyka na wtorkowej konferencji prasowej podsumował swoją dwuletnie szefowanie najpierw Ministerstwem Klimatu, a później Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Minister podkreślił, że za jego kadencji w resorcie powstało kilka strategicznych projektów, które miały służyć energetyce, jej transformacji, podnosić jakość życia obywateli, przyczyniać się do ochrony klimatu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Misją MKiŚ było służenie obywatelom i poprawa jakości życia w naszym kraju, podnoszenie jakości życia w Polsce przy jednoczesnej ochronie klimatu i środowiska" - mówił Kurtyka.

Szef MKiŚ podkreślił, że za jego urzędowania zabezpieczono 300 mld zł na rzec transformacji polskiego sektora energetycznego, transportowego, poprawy jakości powietrza. Zwrócił uwagę, że aby te środki były efektywnie wydane należało na początku zbudować busolę, która wskaże kierunki transformacji. Tu kamieniem węgielnym - jak podkreślił - było przyjęcie na początku 2021 roku Polityki energetycznej polski do 2040 roku. Zakłada ona dekarbonizację polskiej energetyki uwzględniając sprawiedliwą transformację. To pierwsza polityka energetyczna państwa jaka została przyjęta od 12 lat.

Kurtyka dodał, że kolejnym elementem, który wyznaczać będzie polska transformację na najbliższe dwie dekady jest aktualizacja polskiej energetyki jądrowej. Chodzi o budowę sześciu bloków jądrowych w Polsce. "Jesteśmy bardzo blisko podjęcia decyzji lokalizacyjnej. Ta decyzja lokalizacyjna zapadnie w tym roku. W przyszłym roku zapadną decyzje dotyczące wyboru technologii oraz finansowania" - przekazał.

Minister odnosząc się do energetyki jądrowej wskazał, że Polska zawarła w tej sprawie strategiczną umowę z USA. Dodał, że wagę tego rodzaju energetyki zauważa teraz także Komisja Europejska. Kurtyka dodał, że w UE powstał z inicjatywy Polski silny sojusz w tej sprawie. Chodzi m.in. o włączenie projektów jądrowych do unijnej taksonomii.

Szef MKiŚ podkreślił, że jego celem było również upodmiotowienie indywidualnego odbiorcy energii. Stąd projekty dotyczące m.in możliwości zmiany sprzedawcy energii w 24 godziny, uproszczenia faktur, inteligentnych liczników, czy stworzenia porównywarki cenowej. Chodzi o danie narzędzi konsumentom, tak by byli oni silniejsi na rynku, a także by byli bardziej na nim aktywni.

Kurtyka zwrócił uwagę, że za jego kadencji prawdziwy boom przeżywała energetyka prosumencka. Przypomniał, że w 2015 r. w Polsce było 4 tys. prosumentów, teraz jest to już 700 tys. osób. Minister przypomniał o programie "Mój prąd", który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dodał, że na początku 2022 r,. ruszy kolejna, czwarta odsłona programu z budżetem 1 mld zł. Będzie ona również wspierała rozwój autokonsumpcji w gospodarstwie domowym poprzez instalację magazynów energii i ciepła, systemów zarządzania energią, ładowarek elektrycznych.

Szef MKiŚ zwrócił uwagę, że w celu rozwijania rynku morskiej energetyki wiatrowej, Polska we wrześniu 2020 r. zainicjowała "Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej", która została podpisana przez Komisję Europejską i ministrów 8 krajów: Polski, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji. We wrześniu 2021 r. podpisano drugie na świecie i pierwsze w UE porozumienie sektorowe dotyczące budowy nowego sektora gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych