Michał Melaniuk, Cordia: w 2020 sprzedaż zrealizowaliśmy w 90 procentachhousemarket.pl - 18 grudnia 2020 09:28


- Rok który mija był bardzo wymagający. Dla branży deweloperskiej skończy się on jednak mniejszym spadkiem, niż to zakładały prognozy z pierwszego i drugiego kwartału. Zarówno w Cordii, jak i w Polnordzie zrealizowaliśmy w tym roku plany sprzedażowe w ponad 90 procentach - powiedział Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi Cordia Polska.

Jak oceniają Państwo rok 2020? Epidemia zmieniła sposób działania deweloperów, czy miała także konsekwencje jeśli chodzi o sprzedaż?

Ze względu na pandemię COVID-19, a przede wszystkim jej wpływ na krajową gospodarkę i nastroje konsumenckie, mijający rok był bardzo wymagający. Trzeba jednak zauważyć, że dla branży deweloperskiej skończy się on mniejszym spadkiem, niż to zakładały prognozy z pierwszego i drugiego kwartału. Mieszkania dalej dobrze się sprzedają, na co wpływa m.in. niskie oprocentowanie kredytów i rosnąca inflacja, zachęcająca do inwestowania oszczędności w aktywa trwałe. Także zmiana trybu pracy i nauki na zdalny spowodowała, że wiele osób odczuwa dziś potrzebę zmiany swojego lokum na większe. To napędza sprzedaż i w rezultacie zarówno w Cordii, jak i w Polnordzie zrealizowaliśmy
w tym roku plany sprzedażowe w ponad 90 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Można powiedzieć więc, że udało się spełnić zamierzenia?

Pomimo wyzwań, jakie postawiła przed nami pandemia, w 2020 r. udało nam się uruchomić wszystkie planowane projekty deweloperskie. Zarówno w Cordii, jak i Polnordzie utrzymaliśmy też sprzedaż mieszkań na zakładanym poziomie. To sprawia, że z optymizmem patrzymy w kolejny rok.

Cordia zamknęła w tym roku dwie budowy - ostatni, 2. etap osiedla Zielone Bemowo w Warszawie i krakowską Lotniczówkę. Jak inwestycje przyjęli klienci?

Oba te projekty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony kupujących i właśnie z myślą o nich uruchomiliśmy dwa kolejne na tych dobrze znanych nam rynkach. W Warszawie to Fantazja, również zlokalizowana na Bemowie, a w Krakowie - osiedle Jerozolimska na Podgórzu. Ważnym wydarzeniem był dla nas także debiut Cordii w Gdańsku z 1. etapem kameralnego, wyjątkowo zielonego osiedla Villa Jaśkowa Dolina. Także w Polnordzie zamknęliśmy pewien etap, w efekcie czego zrealizowaliśmy odbiory większości mieszkań w projektach Fotoplastykon i Studio Morena w Gdańsku, a od listopada nasi klienci odbierają swoje mieszkania na warszawskim osiedlu Wilania. Spółka prowadzi też sprzedaż kolejnych, siostrzanych projektów na Wilanowie: Wiktorii i Wioletty, które będą gotowe najpóźniej w połowie przyszłego roku.

Można więc powiedzieć, że perspektywy na kolejny rok prezentują się obiecujaco...

W przyszłym roku w obu spółkach będzie się dużo działo. Mamy w planach wprowadzenie do sprzedaży nowych projektów w miastach, w których działamy na co dzień – Warszawie i Krakowie, a także start realizacji pierwszego osiedla Cordii w Gdańsku – Villi Jaśkowa Dolina. Dodatkowo szykują nam się dwa długo wyczekiwane debiuty Cordii, która – zgodnie z planem – w 2021 roku ruszy ze swoimi pierwszymi projektami w Sopocie i Poznaniu. Spodziewam się, że to będzie dla nas bardzo intensywne dwanaście miesięcy.

Co czeka branżę w najbliższym czasie?

W czasach pandemii bardzo trudne o realne prognozy dla rynku. Wszystko zależy od tego, czy i kiedy uda się w Polsce przeprowadzić masowe szczepienia i czy w 2021 r. czeka nas trzecia fala, czy też spadek zachorowań do poziomu „pełzającej epidemii”, którą znamy z lata. Jeżeli sprawdzi się ten pierwszy scenariusz, nastroje konsumenckie bez wątpienia ulegną pogorszeniu, a popyt na mieszkania najprawdopodobniej spadnie. Istotna jest reakcja polskiej gospodarki i sytuacja na rynku pracy. Zapowiedź rozpoczęcia szczepień w początkach 2021 r. pozwala jednak sądzić, że uda nam się uniknąć tego czarnego scenariusza. W Cordii i Polnordzie pozostajemy optymistyczni co do dalszych losów branży, która przecież dobrze poradziła sobie także w mijającym roku.