
W związku ze zwiększonym zainteresowaniem najmem instytucjonalnym należy odpowiednio zdefiniować wymagania i potrzeby najemców w zakresie designu i funkcjonalności przestrzeni. Dla projektantów wnętrz jest to nowe wyzwanie. Jak mu sprostać? Co jest kluczem do udanego projektu PRS?
Z jednej strony przedłużający się lockdown spowodował odpływ części najemców mieszkań z dużych miast. Wielu studentów i niektórych pracowników wróciło do rodzinnych domów na czas nauki zdalnej lub przejścia na home office. Pomimo pandemii COVID-19 rynek najmu instytucjonalnego przeżywa swoisty boom i odgrywa coraz istotniejszą rolę w planach inwestorów, którzy chcą kupować pakiety mieszkań. Aktualnie rynek najmu jest obecnie rynkiem najemcy, a niemal połowa z nich uznała, że pandemia wpłynęła na zmianę ich potrzeb mieszkaniowych . W wyniku pandemii szczególnie ważne stały się elastyczność i mobilność. Większą uwagę przywiązuje się także do standardu lokalu i możliwości przystosowania mieszkania do nowych funkcji, na przykład pracy z domu. Nie są to krótkotrwałe zmiany – eksperci przewidują, że rynek pracy nie wróci do statusu sprzed pandemii, a coraz więcej firm przejdzie na model hybrydowy.
Skąd wziął się boom na PRS-y? Przede wszystkim segment został doceniony przez inwestorów, których wysokie standardy inwestycyjne prowadzą do podniesienia wartości mieszkań i ich jakości, co wiąże się również z wymaganiami osób i firm, które będą te mieszkania wynajmować – pakietowo lub jako usługę abonamentową. Ponadto PRS odpowiada na potrzeby użytkowników, oferując usługę łączącą zalety najmu długoterminowego, ze standardem i zaletami usługi hotelowej. Inwestorzy chcą dostarczać najemcom przestrzenie na wysokim poziomie designu i wykończenia, a zarazem funkcjonalne i elastyczne.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
CZYTAJ TEŻ: MIESZKANIA NA WYNAJEM NA CELOWNIKU DEWELOPERÓW
Dodatkowo, atrakcyjne i dobrze zaplanowane części wspólne, wpisujące się w koncepcję Community Building - wzmacniają poczucie wspólnoty i budowanie wzięzi społecznych. Sam standard wykończenia wynika z lokalizacji danej inwestycji – jeśli daje ona możliwość przyciągnięcia klientów, którzy są gotowi zapłacić więcej za wynajem mieszkania, wtedy design wnętrz i użyte sprzęty oraz materiały będą realizowane w wyższym standardzie.