Miejsca w akademikach Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego będą dostępne niezależnie od zaszczepieniaPAP - 29 lipca 2021 08:20


O miejsce w akademikach Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą się ubiegać wszyscy studenci, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie - przekazali rzecznicy prasowi obu uczelni. Adrian Ochalik (UJ) zastrzegł, że obowiązujące zasady sanitarne mogą się zmienić.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek w liście do studentów poinformował, że w akademikach uczelni w nowym roku akademickim będą mogły się zameldować wyłącznie osoby w pełni zaszczepione.

"W akademikach będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, co należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub certyfikatem covid. Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża was szczególnie na ryzyko infekcji" - podkreślił rektor UŚ.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PAP zapytała rzeczników prasowych dwóch największych uniwersytetów w Polsce - Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy są tam planowane podobne ograniczenia.

"Na Uniwersytecie Warszawskim każdy student, niezależnie od tego, czy jest zaszczepiony, czy nie, może ubiegać się o miejsce w domu studenta" - przekazała rzeczniczka prasowa UW dr Anna Modzelewska.

Zaznaczyła, że zasady ubiegania się o przyznanie miejsca w domu studenta na rok akademicki 2021/2022 są zawarte w komunikacie rektora.

"Tak jak co roku podczas rozpatrywania wniosków brany pod uwagę jest dochód na osobę w rodzinie studenta, odległość ze stałego miejsca zamieszkania oraz inne kryteria, np. uzyskanie stypendium rektora lub wcześniejsze zamieszkiwanie w domu studenckim" - dodała dr Modzelewska.

Rzeczniczka podkreśliła, że "Uniwersytet Warszawski zachęca do szczepień, ale skorzystanie z możliwości szczepienia jest dobrowolne".

Podobne stanowisko przedstawił rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik. "Zgodnie z przyjętą polityką bezpieczeństwa w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 nie przewidujemy ograniczenia możliwości zakwaterowania w akademikach wyłącznie dla osób zaszczepionych" - przekazał PAP.

"Na chwilę obecną planowane jest kwaterowanie w domach studenckich z pełnym wykorzystaniem udostępnionych miejsc. Zgodnie z przyjętą polityką bezpieczeństwa, w odpowiedzi na ewentualny wzrost zagrożenia epidemicznego, obowiązujące zasady sanitarne mogą ulec zmianie" - dodał Ochalik. Wskazał, że w roku akademickim 2020/2021 mieszkańcy domów studenckich UJ byli kwaterowani po maksymalnie dwie osoby w pokoju.

Rzecznik UJ poinformował także, że w roku akademickim 2021/2022 będzie 2678 miejsc w domach studenckich UJ.