Miejska winnica w Tarnowie

Miejska winnica, nawiązująca do tradycji dawnej winnicy książąt Sanguszków, powstanie w Tarnowie (woj. małopolskie). Władze miasta podpisały już umowę dotyczącą wydzierżawienia na ten cel 7-hektarowego terenu znajdującego się w miejskim Parku Sanguszków.

Autor: PAP 23 marca 2021 14:32

Samorząd zawarł umowę z Małopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy, które zajmie się urządzeniem i prowadzeniem miejskiej winnicy oraz produkcją wina. Zgodnie z planami pierwszych tarnowskich win będzie można skosztować prawdopodobnie w 2025 roku.

"Chcemy odtworzyć dawną książęcą winnicę na terenach koło pałacu na Gumniskach, bo to nawiązanie do tradycji. Sama winnica ma być prowadzona w systemie rolnictwa ekologicznego, jak dawniej" - zapowiedział Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, który także jest zaangażowany w tworzenie Centrum.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według wstępnych planów przyszłego dzierżawcy, na południowym stoku terenu przy dawnym pałacu Sanguszków na siedmiu hektarach zasadzonych zostanie 31,5 tysiąca krzewów winorośli. Oznacza to - wskazano - że tarnowska winnica miejska będzie jedną z największych w Małopolsce i jedyną tego typu w Polsce.

Według prezesa Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy Roberta Beściaka, gospodarstwo będzie obsadzone najpopularniejszymi i charakterystycznymi dla polskiego winiarstwa szczepami winorośli. Z białych to m.in. Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, a z czerwonych: Rondo, Regent, Marechal Foch, Pinot Noir.

Założenie winnicy potrwa dwa lata, a pierwszych win z Tarnowa można się spodziewać w 2025 roku. Działacze stowarzyszenia winiarzy szacują potencjał produkcyjny gospodarstwa na 30 tysięcy butelek rocznie.

Zgodnie z planami władz samorządowych, miejska winnica będzie częścią planowanego Małopolskiego Centrum Winiarstwa, które ma powstać w Tarnowie.

Koszt całego projektu szacowany jest na około 30 mln zł. Przygotowywany jest już wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy znajdujących się w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Według danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, województwo to jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność. W samym regionie tarnowskim działa ponad 60 gospodarstw.

Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi winami białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, powstają tam również wina słodkie oraz musujące.

Siedem lat temu powstał Małopolski Szlak Winny, w ramach którego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza on 40 tego typu plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych