Mieszkańcy Łodzi chcą zlikwidować ponad tysiąc starych pieców. Miasto zwiększa pulę dotacjiPAP - 13 kwietnia 2021 09:55


O 1,4 mln złotych UM Łodzi zwiększył pulę przeznaczoną na wymianę starych piecy w związku z licznymi wnioskami mieszkańców Łodzi w ramach tegorocznej edycji miejskiego programu wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Wnioski na wymianę źródeł ogrzewania w Łodzi można było składać do końca marca.

Jak poinformowały władze miasta, tegoroczne edycja programu cieszyła się rekordowym zainteresowaniem mieszkańców.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Łodzianie w tej edycji naszego miejskiego programu wnioski na likwidację aż 1120 starych kopciuchów. Ponieważ wnioski znacznie przekroczyły kwotę 3 mln zł przeznaczonych na bezzwrotne dotacje, podjęłam decyzję o dołożeniu 1,47 mln zł do programu, by każdy łodzianin, który chce zlikwidować piec węglowy otrzymał dopłatę. Dziękuję za to, że chcecie likwidować kopciuchy i wspomagać miasto w walce ze smogiem" - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Program adresowany jest do najemców i właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, komunalnych i wspólnotowych, a także dla właścicieli kamienic, czy przedsiębiorstw. Można uzyskać dofinansowanie na poziomie 80 proc. kosztów inwestycji - maksymalnie jednak 7 tys. zł dla indywidualnych odbiorców oraz do 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli kamienic.

W sumie do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wpłynęły 332 wnioski spełniające kryteria formalne, w tym: 282 od gospodarstw indywidualnych, 37 od wspólnot mieszkaniowych i 13 od właścicieli prywatnych kamienic. Najwięcej starych, nieekologicznych pieców zostanie wymienionych przez wspólnoty mieszkaniowe - 671. Z gospodarstw indywidulanych zniknie 333 kopciuchów, a z kamienic - 114.

"1120 kopciuchów mniej to około 3360 ton mniej spalonego węgla lub co gorsza śmieci. Widać, że świadomość mieszkańców rośnie, zaangażowanie się radnych, mieszkańców spowodowało, że mamy rekordową ilość wniosków. Czyste powietrze to powietrze zdrowsze i bezpieczniejsze dla każdego z nas, dla naszych dzieci i wnuków" - zaznaczył radny miejski Damian Raczkowski.

Początkowo władze miasta na ten cel przeznaczyły 3 mln zł. Po zwiększeniu puli, na wymianę pieców zabezpieczono 4 mln 474 tys. zł.

To piąta edycja miejskiego programu wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. W ramach realizowanego od 2017 roku przedsięwzięcia wymieniono ponad 4 tys. starych pieców, w tym 700 w ubiegłym roku.

Magistrat szacuje, że w Łodzi do wymiany jest kilkadziesiąt tysięcy nieekologicznych palenisk (w zasobach komunalnych, wspólnotowych, prywatnych i domach jednorodzinnych). Zgodnie z uchwałą antysmogową, do 2027 roku wszystkie piece szkodliwe dla środowiska muszą zostać wymienione.