Mieszkańcy mogą za darmo usunąć azbest z dachów

Aż 4 mln zł nie udało się wykorzystać w 2016 r. na usuwanie rakotwórczego azbestu z budynków. To 25 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na ten cel – pisze „Nasz Dziennik”. Wielu mieszkańców nie wie, że mogą za darmo usunąć azbest z dachów.

Autor: PAP 02 stycznia 2017 15:22

„Polska jest pierwszym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który przyjął i realizuje program wycofania w całym kraju z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Obecny rządowy plan działania przewiduje, że azbest zniknie z naszego krajobrazu najpóźniej do 2032 r. – czytamy w artykule.

Plan Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ubiegły rok zakładał, że w 15 województwach zostanie wydanych 16 mln zł na usuwanie azbestu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

„Tyle NFOŚiGW miał przekazać w formie dotacji wojewódzkim funduszom, które miały dołożyć 35 proc., a 15 proc. miały pokrywać gminy” – wyjaśnia gazeta.

Ten mechanizm powinien był skłonić właścicieli budynków do szybszego usuwania azbestu. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego? Rzecznik NFOŚiGW, Sławomir Kmiecik powiedział dziennikowi, że wojewódzkie fundusze nie występują do NFOŚiGW o wpłatę pieniędzy. Te ostatnie zaś tłumaczą się, że "nie wszystko zależy od nich, bo o pieniądze nie występują samorządy gminne".

W tym roku NFOŚiGW zamierza wydać na program azbestowy 11 mln zł. W tych warunkach trudno określić, czy wszystkie fundusze zostaną wydane zgodnie z planem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych