Mieszkania do wynajęcia drożeją i znikają

Na rynku najmu widoczne jest ożywienie na rynku. Jak wynika z danych Otodom, po raz pierwszy od 3 miesięcy wzrosła liczba ofert najmu lokali mieszkaniowych. Analitycy przewidują, że koniec roku akademickiego przyniesie kolejną zwyżkę, jednak nie będzie ona tak duża, jak w ubiegłych latach, gdyż studenci mogą tym razem niechętnie myśleć o zmianie lokum.

Autor: housemarket.pl 23 czerwca 2022 11:47

  • Na portalach ogłoszeniowych pojawia się coraz więcej mieszkań na wynajem.
  • Nadal liczba nowych ofert w tym segmencie jest dużo niższa niż rok temu - o prawie 38 proc
  • Największa zwyżka – od 25 do prawie 30 proc. – jest widoczna w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie, a na kolejnych miejscach plasują się Poznań i Warszawa.

Coraz więcej dostępnych mieszkań

Wg danych Otodom, w maju br. pierwszy raz od trzech miesięcy wzrosła liczba ogłoszeń mieszkań na wynajem. Jak zauważają eksperci, stoi za tym nie tylko uspokojenie popytu, ale także większa liczba dostępnych ofert. W analizowanym okresie zostało dodanych 3,1 tys. nowych ofert, czyli aż o 35 proc. więcej niż w kwietniu br., kiedy ta liczba wynosiła 2,3 tys. To pokazuje, że zwiększa się podaż na rynku najmu mieszkań, choć nadal liczba nowych ofert w tym segmencie jest dużo niższa niż rok temu – o prawie 38 proc. Pod względem zainteresowania, w maju br. na Otodom było o 15 proc. więcej unikatowych użytkowników, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie najmu mieszkania, niż w kwietniu br.

Liczba ofert najmu w największych miastach Polski i jej zmiana w czasie

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Dostępność ofert najmu w dużych miastach w maju br. w porównaniu do kwietnia br. wzrosła od kilku do kilkudziesięciu procent. Największa zwyżka – od 25 do prawie 30 proc. – jest widoczna w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie, a na kolejnych miejscach plasują się Poznań i Warszawa, gdzie dostępnych było o 18 proc. więcej ogłoszeń niż w kwietniu br. Warto zwrócić uwagę, że mimo wzrostów w ujęciu miesięcznym, w ujęciu rocznym nadal mamy do czynienia ze zmniejszoną liczbą ogłoszeń najmu mieszkań. Najsilniej zjawisko to widać w Łodzi i Krakowie, gdzie jest ponad 70 proc. mniej ofert, w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie, gdzie jest ok. 60 proc. mniej ogłoszeń, oraz w Gdańsku – ponad 53 proc.

Studenci nie będą zwalniać dotychczasowych lokum?

W trybie rocznym największy ruch w wynajmie generują studenci, którzy opuszczają dotychczasowe mieszkania, by udać się na wakacje i po powrocie szukać nowych lub znaleźć dla siebie korzystniejszą ofertę.

- Czas studenckich wakacji, sierpień i przede wszystkim kulminacyjny wrzesień, to każdego roku ożywienie na rynku najmu oraz zwiększenie dostępności mieszkań. W tym roku sytuacja społeczno-gospodarcza jest jednak wyjątkowa – zmniejszyła się oferta tego segmentu z powodu napływu uchodźców z Ukrainy i na dodatek mamy do czynienia z wysoką inflacją, rosnącymi kosztami kredytów, drożejącymi nieruchomościami, a szybko znikające oferty powodują, że wybór jest mniejszy. Przewidujemy zatem, że studenci nie będą się decydowali na opuszczanie dotychczasowych mieszkań czy ich zmianę, ponieważ będą się obawiać ograniczonego wyboru na rynku oraz wysokich cen - stwierdza Karolina Klimaszewska, ekspertka Otodom.

Ceny rosną

Mimo zwiększającej się liczby ogłoszeń, średnie ceny ofertowe mieszkań na wynajem w maju br. – w porównaniu do kwietnia br. – wzrosły prawie we wszystkich miastach (od 1,1 proc. we Wrocławiu do 7 proc. w Gdańsku i 8,5 proc. w Rzeszowie). Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie ten wskaźnik wynosi -5,8 proc., lecz znaczące różnice w średniej cenie wynikają tu ze zmiany struktury dostępnych ofert – maleje liczba dużych i droższych mieszkań powyżej 80 mkw., a ich miejsce zajmują małe i średnie mieszkania, które są tańsze. ​

Średnie ceny ofertowe mieszkań na wynajem w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie

Inwestycje w wynajem - zyskowność rośnie

Zmieniające się warunki ekonomiczne w otoczeniu rynku mieszkaniowego i wysoki popyt powodują zmniejszenie się liczby dostępnych ofert najmu. Inwestycje w lokale mieszkalne na wynajem wciąż pozostają opłacalne, chociaż przy rosnących kosztach kredytów są korzystniejsze dla inwestorów, którzy przeznaczają na ich zakup środki gotówkowe. W większości miast ROI – zwrot z inwestycji – widocznie wzrosło w ujęciu rocznym1 (w poszczególnych miastach od 0,05 p.p. do 1,02 p.p.), co jest spowodowane wyższymi cenami ofertowymi mieszkań na wynajem. ROI pozostaje na podobnym poziomie w Gdańsku, Łodzi i Lublinie, a opłacalność takiej inwestycji zwiększyła się najbardziej w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. ​

Wskaźnik ROI dla najmu mieszkania w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie.

Mimo zawirowań społeczno-gospodarczych, inwestycja w nieruchomość na wynajem nadal cieszy się zainteresowaniem Polaków. Rosnące stopy procentowe i kurcząca się zdolność kredytowa mogą spowodować, że wiele osób do tej pory poszukujących mieszkań na sprzedaż, zacznie szukać alternatywy, czyli lokum na wynajem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych