Mieszkania dostępne dla wszystkich

Budownictwo mieszkaniowe powinno odpowiadać na potrzeby osób starszych. Ważne jest jednak tworzenie takich przestrzeni, które nie będą wspierać podziałów społecznych, ale łączyć pokolenia.

Autor: HouseMarket.pl 30 marca 2017 14:54

Jak wynika z najnowszych danych GUS, do 2050 roku Polska stanie się jednym z krajów Europy o najbardziej zaawansowanym procesie starzenia się populacji. Na potrzeby osób starszych należy odpowiadać już dziś. Wciąż nie w pełni zagospodarowanym w tej kwestii segmentem rynku jest budownictwo mieszkaniowe. Ważne jest jednak tworzenie takich przestrzeni, które nie będą wspierać podziałów społecznych, ale łączyć pokolenia.

- Aby tego dokonać, postanowiliśmy pozbawiać nasze nowobudowane inwestycje wszelkich barier architektonicznych, co sprzyja wszystkim użytkownikom – niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej – tłumaczy Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający Skanska Residential Development Poland.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wynika z danych Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu, 90 proc. ludzi chciałoby zostać w swoich mieszkaniach na starość. Naturalnym zjawiskiem jest, że im dłużej mieszkamy w jednym miejscu, tym trudniej jest nam je opuścić. Nawet jeśli dziś jesteśmy młodzi i w pełni sił, na zakup mieszkania powinniśmy patrzeć z rozsądkiem i w perspektywie długofalowej. Warto kupić takie lokum, które łatwo będzie dostosować do naszych potrzeb w przyszłości.

Ewolucja modelu społeczeństwa

Tempo naszego życia stale przyspiesza, żyjemy dynamicznie, a rosnące możliwości sprawiają, że zwiększa się także nasza mobilność, m.in. zawodowa. Wielu młodych ludzi żyje poza granicami swoich rodzinnych miast, często także poza granicami kraju. Coraz rzadziej spotykamy się dziś z modelem rodziny wielopokoleniowej, a co się z tym wiąże, częściej mamy do czynienia z samotną starością.

Postępująca technologia i łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi znajdującymi się na drugim końcu świata paradoksalnie sprawia, że zamykamy się na tych, którzy znajdują się obok nas. Pojawia się zjawisko tzw. atomizacji społeczeństw, czyli zaniku więzi społecznych. Stosowną odpowiedzią na tę sytuację jest tworzenie takich przestrzeni, które swoją strukturą będą wspierać budowę relacji społecznych i międzypokoleniowy dialog.

Istnieją dwie szkoły związane z budową mieszkań uwzględniających potrzeby osób starszych. Jedna z nich postuluje budowę kompleksów mieszkalnych zlokalizowanych z dala od centrów miast i towarzyszącego im zgiełku, gwarantujących spokój i wyciszenie.

Skanska Residential Development Poland dąży do realizacji tego drugiego podejścia, wystrzegając się tworzenia zamkniętych enklaw.

- Zależy nam na tym, żeby nie tworzyć podziałów, nie wspierać zjawiska wykluczenia społecznego, ale wzmocnić rozwój lokalnych społeczności złożonych z różnych grup osób. Chcemy budować w taki sposób, który pozwoli łączyć pokolenia. W Polsce brakuje takich projektów mieszkaniowych uwzględniających potrzeby osób starszych, które są włączone w tkankę miasta. Dzięki tworzeniu inwestycji mieszkaniowych pozbawionych barier w pobliżu centrów miast, jesteśmy w stanie zapewnić mieszkańcom bliskość niezbędnej infrastruktury handlowo-usługowej, ale także miejsc spotkań czy terenów spacerowych – dodaje Bartosz Kalinowski.

- Wybierając działki pod nasze inwestycje, staramy się odnaleźć pewnego rodzaju złoty środek, czyli taką przestrzeń, która z jednej strony zapewni bliskość centrum, a z drugiej także terenów zielonych. Badania wskazują, że kontakt z naturą pozytywnie wpływa na koncentrację, zdolność przyswajania wiedzy i samopoczucie. Wszystkie nasze inwestycje będą również certyfikowane środowiskowo. Dla mieszkańców oznacza to realne oszczędności w budżecie domowym, ale przede wszystkim niesie korzyści zdrowotne – wyjaśnia dyrektor.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych