Mieszkania drożeją. W Warszawie metr kosztuje około 11,5 tys. zł

Od lipca do września br. w stolicy sprzedano 4 tys. lokali, czyli niemal o jedną trzecią mniej niż w poprzednim kwartale – przekazała w piątek firma doradcza CBRE. Według ekspertów popyt wciąż przeważa nad podażą, a cena za metr kw. zbliża się na warszawskim rynku do 11,5 tys. zł.

Autor: Pap 22 października 2021 11:32

Jak wskazano informacji CBRE, liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje, co wpływa na poziom sprzedaży. "Od lipca do września br. sprzedanych zostało 4 tys. lokali, czyli niemal o jedną trzecią mniej niż w poprzednim kwartale" - przekazano, powołując się na dane redNet Property Group i CBRE. Eksperci zwrócili uwagę, że na przestrzeni kilku ostatnich lat tylko w II kwartale 2020 roku, czyli na początku pandemii, sprzedaż była niższa.

Dodano, że od lipca do września na rynek wprowadzono 4,2 tys. mieszkań, a w ofercie w stolicy pozostaje 11,5 tys. lokali. "Ceny nadal rosną, zarówno oferty jak i mieszkań sprzedanych" - zaznaczono. Jak wskazali eksperci CBRE, popyt wciąż przeważa nad podażą - "a niższa sprzedaż wynika przede wszystkim z mniejszej oferty związanej z trudnościami deweloperów z uruchamianiem nowych inwestycji".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Agnieszka Mikulska, cytowana w informacji ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE, zwróciła uwagę, że zmalała różnica między przeciętnymi cenami mieszkań pozostających w ofercie a mieszkań sprzedanych. Zaznaczyła, że na rynku jest wielu nabywców, którzy wybierają mieszkania droższe i wyższej jakości. "Popyt cały czas przeważa nad podażą i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić" - oceniła.

W III kwartale br. deweloperzy uruchomili sprzedaż 4,2 tys. lokali. Jak wskazują eksperci CBRE, to efekt problemów deweloperów z wprowadzaniem na rynek nowych inwestycji w pandemii. "W ostatnich latach przed pandemią w sprzedaży kwartalnie pojawiało się przeciętnie 5-6 tys. mieszkań. Zdarzały się kwartały, gdy nowych lokali było nawet 7-8 tys." - przekazano. Obecnie w ofercie w stolicy pozostaje 11,5 tys. mieszkań. To o ponad 4 tys. mniej niż rok temu i ponad 5 tys. mniej niż w III kwartale 2019 roku.

Eksperci zwrócili uwagę, że ceny mieszkań w stolicy nadal rosną. W okresie od lipca do września br. przeciętna cena sprzedanych mieszkań przekroczyła 11 tys. za m kw. i zbliżyła się do 11,5 tys. za m kw. - wskazano.

Dodano, że ceny ofertowe pozostają na poziomie powyżej 12 tys. za m kw. i pną się do góry. "W porównaniu do poprzedniego kwartału urosły o 1,2 proc., a w relacji rok do roku są wyższe o 10,9 proc." - podano. Według CBRE w okresie pandemii największy wzrost cen mieszkań wprowadzanych po raz pierwszy do sprzedaży miał miejsce na przełomie 2020 i 2021 roku, a jego przyczyną był przede wszystkim wzrost kosztów budowy, w tym materiałów budowlanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych