Mieszkania dwupoziomowe zamiast domu?

Mieszkania dwupoziomowe występują na polskim rynku nieruchomości już od kilkunastu lat. Mimo tego, wciąż stanowią niewielki jego procent. Rośnie jednak grupa klientów, zainteresowanych zakupem takiego mieszkania.

Autor: HouseMarket.pl 04 października 2016 12:13

Magdalena Milewska, kierownik oddziału Metrohouse twierdzi, że choć historia tego typu mieszkań w Polsce sięga dopiero lat 90-tych, znalazły one wielu zwolenników i nadal, nawet mimo występowania wielu niedogodności, obrót tego typu mieszkaniami nie słabnie. Częstym argumentem przemawiającym na korzyść dwupoziomowych apartamentów jest fakt, że stanowią ciekawy odpowiednik domu, jednocześnie będąc łatwiejszymi w utrzymaniu.

Synonim małych domów jednorodzinnych

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Mieszkania dwupoziomowe są postrzegane jako synonim małych domów jednorodzinnych. Na ich korzyść przemawia komfort wynikający z braku dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem domu, naprawami dachu, czy czasochłonną pracą w ogrodzie – tłumaczy Magdalena Milewska.

Justyna Błońska, doradca klienta w Metrohouse, wyjaśnia powody zainteresowania takimi mieszkaniami: – Najczęściej słyszaną przeze mnie odpowiedzią jest możliwość połączenia wszystkich zalet mieszkania w bloku z funkcjonalnością, jaką daje nam dom. Spotykam się również z klientami, którzy nie chcą mieszkać w domu, z powodu wiążących się z tym obowiązków, tj. utrzymanie ogrodu, odśnieżanie podjazdu w zimę, etc.

Zdaniem Justyny Błońskiej, nie bez znaczenia dla klientów jest także podział na strefy, jaki umożliwia mieszkanie dwupoziomowe. – Bardzo częstym argumentem, skłaniającym moich klientów do zakupu mieszkania dwupoziomowego, jest możliwość podzielenia przestrzeni na część dzienną dla gości oraz część sypialnianą, dostępną tylko dla domowników. Mieszkanie dwupoziomowe pozwala im wówczas poczuć funkcjonalność, przestronność i komfort taki jak we własnym domu.

Strefa dzienna i nocna

Magdalena Milewska również podkreśla podobieństwo mieszkania dwupoziomowego do domu. – Zaletą tego typu nieruchomości jest komfortowa, większa przestrzeń, rozplanowana na dwóch poziomach podzielonych na strefy: dzienną i nocną. Nierzadko atrakcję stanowią przynależne do mieszkania duże tarasy, czasem ogródki.

Co jeszcze przyciąga klientów do dwupoziomowych apartamentów? – Częstym argumentem jest również korelacja ceny i lokalizacji. Nie znajdziemy domu w ścisłym centrum miasta, nie ma też możliwości znalezienia domu położonego w dogodnej lokalizacji umożliwiającej swobodną i szybką komunikację z każdą częścią miasta, w cenie mieszkania dwupoziomowego. To najczęściej słyszane od moich klientów uzasadnienia wyboru mieszkań dwupoziomowych – tłumaczy Justyna Błońska

Magdalena Milewska dodaje: Brak sąsiadów u góry, duża ilość okien połaciowych, możliwość dowolnej aranżacji na strefy – to argumenty dla klientów, którzy chcą zakupić tego typu nieruchomość. Według szacunków Metrohouse liczba takich mieszkań na rynku wtórnym wynosi zaledwie ok. 1 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych