Mieszkania o podwyższonym standardzie na celowniku

Na polskim rynku mieszkaniowym dobra passa trwa. Deweloperzy budują dużo i stosunkowo szybko znajdują nabywców na swoje projekty. Zmieniają się jedynie preferencje mieszkaniowe Polaków.

Autor: HouseMarket.pl 16 grudnia 2016 11:25

Liczy się już nie tylko cena i lokalizacja – na znaczeniu zyskują także jakość i komfort mieszkania i to one są często kluczowe przy wyborze mieszkania. Duże lokale znikają z oferty deweloperów coraz szybciej, a czynnikami decydującymi o kupnie stają się: duży taras lub ogród, inteligentne rozwiązania i inne dodatkowe usługi i udogodnienia. Takie mieszkania interesują także obcokrajowców zamieszkujących w Polsce.

Trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym okazał się bardzo dobry zarówno w stosunku do poprzedniego kwartału, jak i do analogicznego okresu w 2015 roku. Kondycja tego obszaru rynku nie słabnie i choć wyniki liczbowe się zmieniają, to nie są to duże wahania. Zmieniają się natomiast preferencje mieszkaniowe Polaków.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jeszcze do niedawna oferty deweloperów w większości wypełnione były mniejszymi, najczęściej dwupokojowymi mieszkaniami. Od pewnego czasu trend powoli się odwraca i to większe, trzypokojowe i czteropokojowe mieszkania zaczynają stanowić znaczący procent nowych inwestycji. Ponad cenę czy lokalizację, Polacy zaczynają stawiać komfort i nowoczesne rozwiązania.

Wyższy standard to większa wygoda

Jakość życia w Polsce stale się poprawia. Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się w tym obszarze krajów w Europie. Bardzo szybko nadrabiamy zaległości względem państw rozwiniętych, a wg danych ze Światowego Forum Ekonomicznego, jesteśmy zadowoleni z życia niemal w takim samym stopniu jak Hiszpanie czy Portugalczycy. Standard życia wrasta, a wraz z nim rosną nasze oczekiwania.

– W ostatnim czasie obserwujemy rosnące zainteresowanie lokalami o podwyższonym standardzie. W październiku oddaliśmy w ręce mieszkańców lokale na warszawskim Osiedlu Mickiewicza. Jeszcze przed oddaniem inwestycji do użytku sprzedaliśmy prawie wszystkie mieszkania z tego projektu i to właśnie te o większym metrażu cieszyły się największym zainteresowaniem. Część mieszkańców decydujących się na większy lokal przekazywała nam swoją wizję na układ takiego lokum. My te wizje zrealizowaliśmy – mówi Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży w Skanska Residential Development Poland. – Często zdarza się, że klient decydując się na duże mieszkanie, traktuje je jako docelowe lokum. Patrząc z takiej perspektywy zwraca on większą uwagę na jakość i standard wykonania, ma pewne określone oczekiwania, które staramy się spełniać – dodaje.

Popularnością cieszą się lokale w dobrych dzielnicach, łączące bliskość centrum i terenów zielonych. Takich obszarów na mapie stolicy jest kilka. Są wśród nich między innymi Żoliborz, Saska Kępa, czy przybierające ostatnio coraz wyraźniejsze kształty okolice Skarpy Warszawskiej. Te ostatnie określane są mianem „Miasta Ogrodu”. Już na etapie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, planiści miejscy założyli, że powstająca tu zabudowa nie powinna ingerować za mocno w środowisko naturalne.

A to dlatego, że ze względu na występującą w okolicach Skarpy zieleń, historyczne otoczenie i niespotykane krajobrazy, obszar ten ma być podstawą do kształtowania najbardziej wartościowych przestrzeni w mieście. Stąd też powstają tu wyłącznie wyjątkowe inwestycje. 60 proc. terenów to powierzchnia czynna biologicznie. Do tego jeziorka, malownicze ścieżki i niska, willowa zabudowa.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych