Mieszkania pod klucz podbijają rynek

Choć to wciąż mało popularna forma sprzedaży mieszkania, na rynku można zaobserwować wzrost ilości ofert nowych lokali z wykończeniem w cenie zakupu. Takie rozwiązanie często pomaga zaoszczędzić czas i energię kupującego.

Autor: HouseMarket.pl 31 stycznia 2017 13:12

Deweloperzy słuchają swoich klientów i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Oprócz atrakcyjnych promocji, coraz częściej oferują również mieszkania pod klucz. Decydując się na taką formę zakupu, nabywca ma możliwość natychmiastowego wprowadzenia się do przekazanego lokalu i nie musi martwić się o środki na jego wykończenie.

Trend z zagranicy

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy Zachodniej pojęcie stanu deweloperskiego jest niemal nieznane, ponieważ mieszkania są tam budowane przede wszystkim pod klucz. W Polsce, a także w niektórych krajach postkomunistycznych takich jak Rumunia czy Bułgaria, lokale oddawane do użytku w stanie deweloperskim są najczęściej spotykane, natomiast w Europie Zachodniej stanowią jedynie niewielki procent. Inaczej sytuacja wygląda w Czechach, gdzie coraz mniej lokali oferowanych jest w stanie deweloperskim.

- Na Zachodzie, między innymi na rynku niemieckim czy wyspiarskim ponad połowa nowych mieszkań jest sprzedawana z wykończeniem - komentuje Maciej Mączka, prezes zarządu grupy deweloperskiej Sento. - Przed czterema laty polscy deweloperzy szacowali, że 15-20 proc. klientów decyduje się na zakup lokum w takim stanie. Prognozujemy, że w najbliższych latach można się spodziewać, że około 30-40 proc. oferty rynku mieszkaniowego będzie właśnie z wykończeniem w cenie - ocenia.

W Polsce można kupić lokal w stanie deweloperskich lub wykończony pod klucz. Brak dokładnych regulacji prawnych skutkuje tym, że deweloperzy różnie postrzegają zakres prac wykończeniowych. Jednak najczęściej lokal oferowany w opcji pod klucz jest gotowy do zamieszkania - położone są podłogi, doprowadzone wszystkie instalacje i zapewniony biały montaż.

Kilka możliwości jednego wykończenia

Stan deweloperski wymaga od nabywców przemyślenia jak urządzić mieszkanie od podstaw, zaczynając od drzwi, podłóg czy wygładzenia ścian. To nie tylko dodatkowy koszt, ale pochłaniacz ogromnej ilości czasu na pomysł i szukanie wykonawców.

- Zaobserwowaliśmy, że sprzedajemy coraz więcej mieszkań wykończonych - mówi prezes zarządu Sento. - Żyjemy w czasach, kiedy każdy jest zabiegany i nawet na tak ważną rzecz, jaką jest zaaranżowanie własnego mieszkania, brakuje nam czasu. Jeszcze kilka lat temu tylko pojedynczy nabywcy decydowali się na zakup lokum w stanie pod klucz, dziś jest to już istotna część oferty na rynku - dodaje.

Prace wykończeniowe obejmują najczęściej wykonanie gładzi na ścianach i sufitach, malowanie ścian, zamontowanie drzwi wewnętrznych, położenie płytek ceramicznych w kuchni i łazience, położenie podłóg oraz  biały montaż. To najistotniejsze rzeczy do zrobienia w mieszkaniu, po ich realizacji wystarczy tylko wnieść meble i zamieszkać.

- W naszej ofercie mamy dwie opcje: pakiet standard i standard plus, przy czym jest możliwość ich łączenia - wyjaśnia Maciej Mączka. - Podstawowy pakiet jest dobrej jakości, jesteśmy elastyczni zarówno pod kątem ilości, jak i jakości wykorzystywanych materiałów w atrakcyjnych cenach. Efekt, jaki uzyska klient, decydując się na nasze wykończenie, jest zdecydowanie lepszy, niż gdyby we własnym zakresie wydał podobną kwotę - zauważa.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych