Mieszkania premium idą w górę

W opinii ekspertów mieszkaniami premium będą rosły w górę, podobnie, jak popyt i ceny. Wybór apartamentów położonych w najlepszych, prestiżowych lokalizacjach w centrum Warszawy nie jest duży, a to ze względu na ograniczoną podaż i mały bank ziemi.

Autor: housemarket.pl 15 września 2021 08:05

W ub. roku nie brakowało opinii wieszczących zastój w nieruchomościach mieszkaniowych i spadki cen, co miało być związane z pandemię koronawirusa i załamaniem gospodarki. Jak się jednak okazało, mieszkania sprzedają się bardzo dobrze, a ich ceny wciąż idą w górę. Dotyczy to w dużej mierze nieruchomości premium.

Dane o liczbach transakcji oparte o systematyczny monitoring rynku prowadzony przez JLL potwierdzają wzrost zainteresowania nieruchomościami w segmencie apartamentowym. Średnia kwartalna sprzedaż apartamentów w Warszawie w pierwszym półroczu 2021 roku była o około 20 proc. wyższa niż średnia kwartalna sprzedaż w latach od 2018 do 2020, pomimo stale zmniejszającej się oferty. W latach 2018 – 2020 przeciętnie w kwartale sprzedawało się ok. 20 proc. bieżącej oferty z segmentu apartamentów, natomiast w pierwszym półroczu 2021 roku było to już około 35-40 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Deficyt apartamentowców w centrum

W kwietniu deweloper Asbud rozpoczął budowę Towarowa Towers, czyli dwóch 95 - metrowych wież mieszkalnych położonych przy ul. Prostej w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie. Zaplanował w nich prawie 600 apartamentów o zróżnicowanych metrażach w przedziale od 25 do 140 mkw. oraz czterokondygnacyjny garaż podziemny.

O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu mieszkania premium, świadczy, chociażby fakt, że krótko po rozpoczęciu budowy, w pierwszej wieży było sprzedanych już około 40 proc. mieszkań.

CZYTAJ TEŻ: GORĄCO NA RYNKU MIESZKANIOWYM 

Wybór apartamentów położonych w najlepszych, prestiżowych lokalizacjach w centrum dużych miast nie jest duży, a to ze względu na ograniczoną podaż i mały bank ziemi. Dlatego zapewne działki w najlepszych lokalizacjach będą zabudowywane bardziej w kierunku pionowym niż poziomym. Wystarczy spojrzeć na globalne miasta, gdzie trend ten jest już bardzo rozwinięty. Mieszkanie w wysokościowcach zapewnia nie tylko panoramiczne widoki na miasto, ale również nowoczesne rozwiązania, służące komfortowi mieszkańców.

- Większość apartamentów w Towarowa Towers będzie mieć balkon lub loggie, co nie jest powszechne w porównywalnych wieżowcach premium. Dla przyszłych mieszkańców zaplanowano wspólną przestrzeń z tarasami wraz ze strefą wypoczynku oraz wiele udogodnień: kluby fitness, sale lounge i sala do spotkań biznesowych. Cała powierzchnia tych udogodnień w Towarowa Towers zajmie ponad 400 mkw., a taras około 900 mkw. W wieżach znajdzie się również reprezentacyjne lobby z efektownym motywem graficznym - mówi Raied Tanous, CEO Asbud.

Stabilny wzrost wartości

Klienci nieruchomości premium doceniają mieszkania z wykończeniem pod klucz. Dla przykładu, Towarowa Towers proponuje trzy standardy wykończenia do wyboru. Kupno mieszkania wraz z wykończeniem może być opłacalne nie tylko ze względu na kilkuletnią gwarancję od dewelopera i terminowość wykonania. Ceny materiałów wykończeniowych szybko rosną, a zakup mieszkania z wykończeniem pozwoli zagwarantować sobie jego cenę na kilka lat do przodu.

Mieszkania luksusowe odznaczają się dużo odpornością na zawirowania gospodarcze, a ich wartość rośnie. Zgodnie z informacjami od JLL - dane o średnich cenach lokali oferowanych w Warszawie od 2014 roku pokazują, że cena apartamentów luksusowych wzrosła o 68 proc., zaś cena całej oferty - o 52 proc. Z analizy transakcji apartamentów luksusowych na rynku wtórnym wynika średni roczny wzrost ceny apartamentów na poziomie ok. 6,2 proc. W przypadku niektórych transakcji wzrost ten osiągał nawet 10 proc. rocznie.

Powyższe dane pokazują zarówno wzrost zainteresowania segmentem apartamentowym, ale także stabilny wzrost wartości nieruchomości premium w długim okresie. Dlatego też nie dziwi rosnące zainteresowanie inwestowaniem w lokale premium.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych