Mieszkania robią się zielone. Dzięki certyfikatom

Zgodnie z wynikami ostatniego raportu Polish Green Building Council, liczba certyfikowanych budynków w Polsce dynamicznie rośnie. Mimo, iż do tej pory zielone certyfikaty dominowały głównie w obszarze budownictwa komercyjnego, pojawiają się już pierwsze certyfikacje budynków mieszkaniowych.

Autor: Housemarket.pl 02 września 2016 10:18

A wraz z nimi popularyzacja międzynarodowego certyfikatu posiadającego schemat dedykowany dla tego rodzaju nieruchomości czyli certyfikacji HQE.

Głównym powodem, dla którego inwestorzy coraz chętniej szukają przewagi konkurencyjnej w zrównoważonym budownictwie, jest zmiana świadomości i wymagań zarówno po stronie budującego nowe osiedla mieszkaniowe jak i przyszłego użytkownika nieruchomości. Wśród czynników decydujących o wyborze, kupnie bądź wynajmie mieszkania obok atrakcyjnej lokalizacji i ceny równie ważna staje się gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu. – Polscy konsumenci dostrzegają niebagatelne znaczenie jakości życia w kompleksach mieszkaniowych, co w połączeniu z rosnącą świadomością korzyści dla ich zdrowia i portfela sprawia, że na rynku będą poszukiwane inwestycje deweloperskie, których jakość została potwierdzona certyfikatem zrównoważonego budownictwa – prognozuje Agnieszka Surma, audytor HQE w DEKRA Polska.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W tą nową potrzebę idealnie wpasowuje się ocena nieruchomości mieszkaniowych według schematu HQE, który mierzy wpływ budynku na środowisko, między innymi, stopień zużycia energii i wody, ilość wytwarzanych odpadów czy jakość użytych materiałów.

Jednak główną zaletą certyfikacji HQE jest jej ukierunkowanie na człowieka. Zdrowie i komfort użytkowników stanowią aż 50% wszystkich celów certyfikacji co ma bezpośredni wpływ na liczbę korzyści dla użytkowników nieruchomości. Schemat HQE obliguje dewelopera do zadbania o miłe i przyjazne otoczenie budynku, w którym nie tylko wygodniej się mieszka, ale także lepiej wypoczywa po pracy. Ważne są miejsca wyznaczone dla dzieci, takie jak plac zabaw dla najmłodszych oraz miejsca umożliwiające aktywność fizyczną również dla dorosłych.

Zapewnienie komfortowej przestrzeni to także odpowiednia orientacja i układ mieszkań oraz optymalizacja ilości światła dziennego i widoków.

HQE kładzie także nacisk na jakość powietrza we wnętrzach. Z tego powodu schemat HQE zobowiązuje dewelopera do zastosowania w procesie budowy odpowiednich materiałów, które nie będą miały negatywnego wpływu na stan zdrowia oraz odpowiedniego wywietrzenia i przeprowadzenia pomiarów powietrza w mieszkaniach przed oddaniem ich do użytkowania. Kolejnym wymogiem certyfikacji jest przeprowadzenie, już na etapie projektowym, analizy komfortu termicznego, gdyż jak dowiedziono samopoczucie człowieka zależy także od poczucia komfortu cieplnego stąd temperatura i wilgotność powietrza muszą być dla niego przyjazne.

Następnym aspektem jest dbałość o jakość przestrzeni, która przejawia się, między innymi, w niwelowaniu wpływu ekspozycji elektromagnetycznej na zdrowie człowieka. Jest to zagrożenie, którego nie widzimy i nie czujemy, jednak jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nasycenie środowiska falami elektromagnetycznymi wytwarzanymi przez urządzenia elektryczne stale rośnie. Schemat HQE dba, by układ pomieszczeń zapewniał zlokalizowanie wszelkich źródeł pól np. liczników energii elektrycznej czy szybów windowych jak najdalej od miejsc długiego przebywania.

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych