Mieszkania sprzedają się, jak świeże bułeczki

Ceny mieszkań wciąż idą w górę i nic nie zapowiada, aby trend ten miał wyhamować. Mimo najwyższych od lat cen nieruchomości, po mieszkania ustawiają się wręcz kolejki.

Autor: housemarket.pl 22 września 2021 10:06

Boom mieszkaniowy w Polsce trwa od kilku lat. Nie dała mu rady nawet pandemia. Klienci coraz bardziej spieszą się z zakupem mieszka. Deweloperzy budują dużo, ale i tak popyt przerasta podaż.

- Pod względem sprzedaży pierwsze półrocze 2021 roku było dla Aurec Home najlepszym okresem od wybuchu pandemii. Rozpoczęliśmy sprzedaż dwóch kolejnych etapów osiedla „Miasteczko Jutrzenki” oraz dwóch etapów Fabrica Ursus, w sumie prawie 500 mieszkań. Po ogłoszeniu rozpoczęcia sprzedaży do naszych biur ustawiały się kolejki. Można powiedzieć, że nasze inwestycje są rynkowym hitem - mówi Shraga Weisman, prezes firmy deweloperskiej Aurec Home Holding.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: GORĄCO NA RYNKU MIESZKANIOWYM 

Klienci doceniają nie tylko projekty mieszkań, ale również atrakcyjne zagospodarowanie osiedli oraz lokalizację. W Aurec Home w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania mniejsze, kupowane w celach inwestycyjnych, ale rośnie również zainteresowanie większymi lokalami kupowanymi na własne potrzeby.

- Obecna na rynku inflacja wyprzedziła już nawet tę sprzed 20 lat, a utrzymywane niskie stopy procentowe doprowadziły do tego, że wszyscy ci, którzy mają oszczędności lokują je w nieruchomości. Szczęśliwcy, którzy mieszkania już posiadają, niechętnie decydują się na ich sprzedaż – wolą je przechowywać jako inwestycję. Naszym zdaniem ten trend utrzyma się przez kolejnych kilka lat - mówi Shraga Weisman.

W przypadku zakupu mieszkań na własne potrzeby kupującym sprzyja sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych skorelowana z dobrą sytuacją na rynku pracy. Młodzi składają wręcz masowo wnioski o kredyty hipoteczne. Sprzedaż kredytów mieszkaniowych, jak wynika z danych NBP, wzrosła rok do roku o 42 proc. i o 50 proc. wobec pierwszego półrocza 2019 roku. A to oznacza, że deweloperzy mają szansę pobić kolejny roczny rekord sprzedaży.

- Duża rzesza klientów przyspiesza decyzję o zakupie mieszkania, ponieważ zakłada, zresztą słusznie, dalszy wzrost cen. Na dodatek popyt na mieszkania znacznie przekracza podaż. Rynek mieszkaniowy przypomina obecnie samonakręcającą się spiralę. Taka sytuacja z pewnością utrzyma się również w drugiej połowie roku. Co więcej, banki nadal będą chętnie udzielać kredytów hipotecznych, więc nie widać większych zagrożeń dla dalszego rozwoju branży – podsumowuje prezes Aurec Home.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych