Mieszkania w Poznaniu są tańsze

Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera, maj przyniósł mieszkańcom Wielkopolski zauważalne obniżki cen zakupu mieszkań. W Poznaniu odnotowano największy spadek średniej ceny transakcyjnej.

Autor: housemarket.pl 29 czerwca 2017 11:31

To nie koniec dobrych informacji. W stolicy Wielkopolski w dalszym ciągu kupowane są duże mieszkania, większe niż w pozostałych analizowanych lokalizacjach. Dodatkowo, najmniejsze nieruchomości najszybciej znikają z ofert deweloperów. Jak informują eksperci, kupujący w Poznaniu już niedługo będą mogli starać się o uzyskanie dopłat w marach MdM-u, pod warunkiem, że cena nabywanego mieszkania nie przekroczy 5.723 zł za mkw na rynku pierwotnym i 4.682 za mkw na rynku wtórnym.

Poznań jest jednym z dwóch miast analizowanych w raporcie, w których średnia cena transakcyjna w maju uległa obniżce. - Za mkw płaciliśmy 5.110 zł i jest to ponad 5 % mniej niż w poprzednio rozważanym okresie. Najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło mieszkań dwupokojowych (40 %) i trzypokojowych (30%). Najmniejsze lokale szybko znikały z oferty i były poszukiwane zwłaszcza przez inwestorów, ale w dalszym ciągu w stolicy Wielkopolski nabywane były duże mieszkania, średnia to 64 mkw. To najlepszy rezultat spośród wszystkich analizowanych miast – zauważa Marcin Jańczuk, z Metrohouse.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przedział cenowy mieszkań oferowanych w Poznaniu jest dość duży. -  W najpopularniejszym segmencie mieszkań dwupokojowych ceny zaczynają się od 170 tys. zł, a w przypadku apartamentów przekraczają nawet 600 tys. zł. Na rynku można spotkać oferty, które pod względem ceny nie ustępują stołecznym cenom nieruchomości mieszkaniowych – dodaje Marcin Jańczuk.

Będzie dodatkowa szansa na uzyskanie dopłat w ramach MdM-u

Ważną informacją, która może zainteresować osoby zamierzające w najbliższym czasie kupić  mieszkanie w Poznaniu jest to, że prawdopodobnie w sierpniu ponownie ruszy program „Mieszkanie dla młodych”. W tegorocznej puli bowiem pozostało ok. 66 mln zł., które nie mogły być wykorzystane ze względu na obowiązujące wtedy przepisy, które teraz jednak mają zostać zmienione. - Niestety pieniędzy nie wystarczy dla długo. Jeżeli zainteresowanie MdM-em będzie duże, w skrajnym przypadku środki mogą zostać wykorzystane w zaledwie kilka dni. Dlatego wszyscy chętni na nowe lokum, którzy spełniają warunki programu, powinni już zacząć przygotowania. Aby otrzymać dopłatę, cena nowego mieszkania w Poznaniu nie może jednak przekroczyć 5.723 zł za m kw., a w przypadku lokalu z rynku wtórnego 4.682 za m kw. – zaznacza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Nowe korzyści dla kredytobiorców

Już za niecały miesiąc (22 lipca) wejdzie w życie ustawa o kredycie hipotecznym. Wszyscy ci, którzy zaciągną kredyt po tej dacie, uzyskają pewne przywileje.

- Kredytobiorcy już na etapie składania wniosku uzyskają gwarancję, że przedstawiona im oferta się nie zmieni. Nawet jeżeli bank wprowadzi podwyżkę marż, to nie będzie ona dotyczyła tych klientów, którzy już otrzymali od banku tzw. formularz informacyjny z marżą sprzed podwyżki. Klient będzie miał 14 dni na decyzję, czy skorzysta z zaproponowanej mu oferty. Jeżeli złoży wniosek, bank będzie musiał wydać decyzję kredytową w nie więcej niż 21 dni - wyjaśnia Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych