Mieszkania w Trójmieście pod kontrolą ministra

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, która umożliwi obywatelom Ukrainy nabywanie nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej bez zezwolenia.

Autor: housemarket.pl 12 lipca 2022 08:24

  • Jak wskazują dane przedstawione w raporcie „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse” w kwietniu 2022 r.
  • W Gdańsku przebywało 157 787 Ukraińców, a 25 proc. mieszkańców Gdańska stanowili Ukraińcy. 
  • W ramach gdańskiego obszaru metropolitarnego obejmującego m. in. Gdynię i Sopot przebywało 223 952 Ukraińców.
  • W Szczecinie przebywało 59 574 Ukraińców, a 13 proc. mieszkańców Szczecina stanowili Ukraińcy.

O ile nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego przez cudzoziemca (w tym przez obywateli Ukrainy) co do zasady nie wymaga zezwolenia, tak nabycie nieruchomości znajdujących się w strefie nadgranicznej na podstawie art. 8 ust. 3 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wymaga obligatoryjnego pozyskania zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji po przeprowadzeniu kosztownej i dość długotrwałej procedury administracyjnej.

- W ocenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich jest to poważne wyzwanie i wymaga dostosowania krajowego porządku prawnego. Obywatele Ukrainy mogą nabywać bez zezwolenia nieruchomości takie jak: mieszkania oraz garaże, pod warunkiem, że nie znajdują się one w strefie nadgranicznej - tłumaczy Sebastian Juszczak, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dalsze obowiązywanie omawianej regulacji w obecnym kształcie jedynie utrudnia i wydłuża obywatelom Ukrainy nabywanie nieruchomości w licznych gminach położonych w strefie nadgranicznej, w tym na terenie takich ośrodków jak: Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście, Koszalin, Cieszyn, Słupsk, Hajnówka, Ustrzyki Dolne, Przemyśl, Nowy Targ, Zakopane, Kostrzyn nad Odrą, Chełm, Terespol, Biała Podlaska, Wałbrzych, Jelenia Góra, Zgorzelec.

Skoro istnieje możliwość zakupu nieruchomości nawet kilkanaście kilometrów tuż za obszarem strefy nadgranicznej, to utrzymywanie obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości położonej w strefie nadgranicznej wydaje się być niezasadne w stosunku do obywateli Ukrainy. Rodzi to nieuzasadnione koszty oraz opóźnia nabycie nieruchomości poprzez oczekiwanie na uzyskanie zezwolenia.

Po wybuchu wojny w Ukrainie liczba obywateli Ukrainy w Polsce wzrosła z 1,5 mln do ok. 3,2 mln obywateli.

Mamy nadzieję, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przychyli się do postulatu PZFD, który ma za cel ułatwienie obywatelom Ukrainy nabywania nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych