Mieszkania we Wrocławiu coraz mniejszeHouseMarket.pl - 15 grudnia 2015 12:53


Deweloperzy budują we Wrocławiu coraz bardziej kompaktowe mieszkania. Średnia wielkość oddawanego w tym roku do użytku lokalu to tylko 55,5 m kw. − o prawie 5 metrów mniej niż jeszcze pięć lat temu.

Podobny spadek można zauważyć także w skali całego województwa.

Jak wynika z danych GUS, w ciągu trzech pierwszych kwartałów br., wrocławscy deweloperzy oddali do użytku prawie 3,5 tysiąca lokali (w całym województwie 4814), a średniej wielkości mieszkanie miało dokładnie 55,46 m kw. (w województwie 58,8 m kw.).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mieszkania bardziej kompaktowe

Ze stałym spadkiem mamy do czynienia od czterech lat. Jeszcze w 2011 roku przeciętne deweloperskie mieszkanie oddawane do użytku w stolicy Dolnego Śląska miało ponad 60 metrów, a w województwie 64,7 mkw. W ostatnim dziesięcioleciu rekordowy pod tym względem był jednak rok 2008, kiedy to mieszkania miały odpowiednio 62,8 mkw. (we Wrocławiu) i 68,8 mkw. (w województwie).

− Spadek wielkości mieszkań dostępnych w ofercie jest w dalszym ciągu pokłosiem kryzysu na rynku nieruchomości, którego pierwsze objawy obserwowaliśmy już w 2007 roku. Deweloperzy, z uwagi na zmieniające się warunki na rynku, a w tym spadającą zdolność kredytową kupujących, zaczęli projektować mniejsze lokale, czyli takie, które mogły znaleźć nabywców. Nie brakowało w tym czasie 30-metrowych kawalerek i prób budowania dwupokojowych mieszkań o powierzchni w granicach 40 metrów. Ci inwestorzy, którzy mieli taką możliwość, starali się także przeprojektować te inwestycje, których budowa już się rozpoczęła. Na większe lokale po prostu nie było chętnych – mówi Tadeusz Suleja, kierownik działu sprzedaży i marketingu w firmie Budotex.

Czy będzie lepiej?

W kolejnych miesiącach ten trend może się odwrócić i jest szansa na to, że mieszkania będą jednak nieco większe. Zdaniem przedstawiciela firmy Budotex od niespełna dwóch lat obserwujemy ożywienie na rynku nieruchomości, a rok 2015 będzie z pewnością dla deweloperów rekordowy. Cykl inwestycyjny czyli uśredniony czas budowy osiedla trwa na rynku deweloperskim mniej więcej dwa lata. W kolejnych miesiącach w statystykach mieszkań oddawanych do użytku podawanych przez GUS pojawiać będą się więc mieszkania, które budowano na fali tego ożywienia.

Oczywiście trudno oczekiwać, że sytuacja zmieni się momentalnie. Deweloperzy budują takie mieszkania, które mogą stosunkowo łatwo i szybko sprzedać. Aktualnie największym wzięciem cieszą się lokale o powierzchni w przedziale od 50 do 60 mkw., dwu- i trzypokojowe.

− W ostatnich kilku miesiącach łatwiej było znaleźć chętnych na mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni 60 mkw. lub większej, niż na dwa pokoje w granicach 45-47 metrów, co jest dobrą prognozą na przyszłość. Większej trudności nie sprawiała nam także sprzedaż lokali o powierzchni powyżej 80 m kw., choć ich w ofercie mieliśmy odpowiednio mniej. Z pewnością weźmiemy to pod uwagę, przygotowując kolejne inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu – podkreśla Tadeusz Suleja.