Mieszkania we Wrocławiu dobrze się sprzedająHouseMarket.pl - 24 marca 2016 15:28


W ubiegłym roku we Wrocławiu sprzedanych zostało ponad 8 tysięcy mieszkań. Należy się spodziewać, że rok 2016 przyniesie podobny wynik.


Deweloperzy odpowiadają za budowę 99 proc. mieszkań we Wrocławiu. Jak wynika z danych GUS, zaprezentowanych przez przedstawicieli PZFD Wrocław, lokalni deweloperzy wybudowali 99 proc. mieszkań oddanych do użytkowania w stolicy Dolnego Śląska. Jak informuje wrocławski magistrat, w roku 2014 deweloperzy odpowiadali za 90 proc. spośród 5454 oddanych do użytkowania mieszkań. 2015 rok pokazał, że inwestorzy niemal w całości zaspokajają potrzeby mieszkaniowe wrocławian – wybudowali oni 7237 z 7307 powstałych lokali.

– Te dane wprost pokazują, że odpowiadamy za zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych wrocławian. To na nas leży odpowiedzialność za dostarczenie produktu, jakim jest mieszkanie, a popyt nie maleje – komentuje Piotr Baran, wiceprezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Za ponad 40 proc. z wybudowanych mieszkań, bo niemal 4 tysiące, odpowiada 16 deweloperów zrzeszonych we wrocławskim oddziale Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Więcej sprzedanych mieszkań

– Nic nie wskazuje na to, że rynek mógłby się załamać. W ubiegłym roku we Wrocławiu sprzedanych zostało ponad 8 tysięcy mieszkań, bardzo prawdopodobne, że rok 2016 przyniesie podobny wynik. W ostatnich miesiącach nie zauważyliśmy zmian w cenach mieszkań, najwięcej na lokalnym rynku znajdziemy tych w przedziale od 5 do 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a największą popularnością cieszą się te zlokalizowane na Krzykach - uważa Pawła Sztejtera, partner zarządzający REAS, firmy zajmującej się doradztwem na rynku nieruchomości..

Z analizy REAS wynika również, że nastąpił znaczny wzrost, bo aż o 51 proc. w sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w IV kwartale 2015 w stosunku do IV kwartału 2014 roku. Jeszcze bardziej wzrosła również liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. W porównaniu do IV kwartału 2014 w IV kwartale 2015 roku skok wyniósł aż 70 proc.