Mieszkanie bardziej ekologiczne od domu wolnostojącego?

W budownictwie coraz popularniejsze są nowoczesne i ekologiczne technologie. Co powinniśmy wybrać - dom czy mieszkanie, by żyć w stylu eko?

Autor: HouseMarket.pl 15 lutego 2017 15:16

Dane Eurostatu za 2014 rok pokazują, że wciąż większa liczba Polaków mieszka w domach (55,2 proc.) niż w mieszkaniach (44,7 proc.). Ogólnoeuropejskie tendencje są podobne 57,7 proc. względem 41,7 proc. W niektórych krajach, takich jak Hiszpania (66,5 proc.), Łotwa (65,1 proc.) czy Litwa (58,4 proc.) przeważają mieszkania, ale jest to bardziej kwestia indywidualnego charakteru budownictwa, niż podobnych preferencji wśród społeczeństwa.

- W Polsce popularne jest dążenie do zamieszkania we własnym domu z ogródkiem, ale by zrealizować to marzenie, ludzie często muszą uciekać na peryferia miast - wyjaśnia Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej Start. - Dla wielu osób również koszt postawienia domu jest zbyt wysoki. Jeśli jeszcze chcą zainwestować w materiały ekologiczne, wydatki rosną - dodaje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowoczesna branża budowlana coraz większą wagę przykłada do innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu poprawę jakości prac budowlanych i zarazem uwzględnienie aspektów ekologicznych, takich jak ograniczenie emisji CO2 czy zastosowanie najlepszych możliwych parametrów termoizolacyjnych. Zarówno domy, jak i mieszkania mogą być zbudowane w podobny sposób. Główna kwestia to sposób ich utrzymania oraz użytkowania i tu właśnie mowa o kosztach poniesionych na ogrzewanie, ponieważ to one w znaczącym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.

Pompy ciepła i filtrowana deszczówka

- Choć pompy ciepła należą do najczystszych technologii ogrzewania budynków, w polskich domach stosowane są wciąż sporadycznie - mówi prezes P.B. Start. - Odsetek nowych budynków jednorodzinnych z pompą ciepła w układzie centralnego ogrzewania w Polsce stanowi ok. 7 proc. Dla porównania w Szwecji odsetek ten wynosi 90 proc., w Szwajcarii czy Austrii ok. 80 proc. - dodaje.

Ich montaż jest łatwiejszy niż w przypadku ogrzewania centralnego, dodatkowo nie emituje spalin i nie grozi wybuchem, a odpowiednio dobrana pompa jest bezobsługowa, wystarczy podłączyć ją do prądu. Choć to rozwiązanie niszowe, w ciągu kilkunastu najbliższych lat może stać się realną alternatywą dostarczania ciepła do budynków.

Mieszkanie wymaga mniejszej energii na ogrzewanie, nawet jeśli ma duży metraż, jest otoczone innymi lokalami, które trzymają ciepło w środku. Chcąc wykorzystać najlepsze materiały, koszty przeznaczone na budowę eko domu będą wyższe, niż zakup lokalu od dewelopera. Lokal mieszkalny powinien zatem zapewnić podobny komfort znacznie niższym kosztem.

Smog, który jest w zimie prawdziwą zmorą, powodowany jest przede wszystkim słabej jakości opałem, spalanym w piecach węglowych. Niewiele osób wie, ale drewno palone w kominku także bardzo przyczynia się do wzrostu niebezpiecznych pyłów w powietrzu. Niestety brak nam wiedzy jak używać ekologicznych rozwiązań, a zakup opału lepszej jakości wiąże się z dodatkowymi kosztami, podczas gdy dla wielu osób ogrzewanie centralne gazem jest za drogie. Taniej zainwestować w drewno i rozpalić w kominku, a to bezpośrednio przyczynia się do wysokiej emisji CO2 podczas spalania i jakość powietrza momentalnie się pogarsza.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych