Mieszkanie dla Młodych. Większe limity dla Gdańska i okolic

Limity cen mieszkań i wysokość dopłat w ramach programu MdM, jakie będą obowiązywać w województwie pomorskim przez najbliższe pół roku, będą wyższe. Wzrost jest różny w Gdańsku oraz w gminach sąsiadujących.

Autor: housemarket.pl 30 czerwca 2017 11:25

Jak wynika z obliczeń przeprowadzonych przez Home Brokera na podstawie komunikatu opublikowanego przez wojewodę pomorskiego, limity cenowe w Mieszkaniu dla Młodych będą w drugiej połowie 2017 r. wyższe niż w poprzednim półroczu o 2,1 % dla Gdańska, o 5,2 % dla gmin z nim sąsiadujących (w tym m.in. dla Gdyni i Sopotu) i aż o 9 % dla reszty województwa pomorskiego. To dość znaczące zmiany, ale należy pamiętać, że aktualnie możliwości zakupu mieszkania z dopłatą są mocno ograniczone, o czym w kolejnych akapitach.

Od 1 lipca do 31 grudnia tego roku (acz tak naprawdę jest to czysta teoria) osoby chcące skorzystać z dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w Gdańsku będą musiały znaleźć mieszkanie w cenie niższej niż 5.337,20 zł na rynku pierwotnym lub 4.366,80 zł na rynku wtórnym. Są to wartości najwyższe od 2014 roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podobnie zresztą wskaźniki dla gmin sąsiadujących z Gdańskiem (są to Cedry Wielkie, Gdynia, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Sopot, Stegna i Żukowo). Tam, maksymalne stawki za metr kwadratowy również są na poziomach nienotowanych od kilku lat. Koło Gdańska jest to 4.081,28 zł za mkw. na rynku wtórnym i 4.988,23 zł na pierwotnym. Z kolei na pozostałym obszarze województwa jest to odpowiednio 3.795,75 zł i 4.639,25 zł.

Wysokość dopłat w ramach MdM

Wraz z nowymi limitami aktualizacji ulega wysokość dopłat, które można uzyskać przy zakupie mieszkania w MdM. Aktualnie w Gdańsku maksymalna kwota dofinansowania wynosi 94,6 tys. złotych. Jest ona dostępna dla rodzin wielodzietnych (trójka dzieci lub więcej), które kupują mieszkanie o powierzchni ponad 65 mkw.

Niższe dopłaty przysługują kredytobiorcom z mniejszą liczbą dzieci. Ci bezdzietni otrzymać mogą najmniej, bo 24,3 tys. złotych przy zakupie mieszkania o metrażu 50 mkw. lub większym. Poza stolicą województwa dopłaty są oczywiście mniejsze, maksymalnie (dla rodzin wielodzietnych) będzie to 88,4 tys. zł w gminach sąsiadujących z Gdańskiem oraz 82,2 tys. zł na pozostałym obszarze województwa.

O dopłatę nie będzie łatwo

Jakie znaczenie mają nowe limity w sytuacji gdy pula środków w programie na ten rok i tak się wyczerpała? Zdawać by się mogło, że żadne, ale to nie do końca prawda. Otóż jeszcze w wakacje ma dojść do odrodzenia programu. Wszystko w związku z pomysłem na uwolnienie dodatkowych pieniędzy. Jak dotąd wykorzystać można było jedynie 95 % kwoty ma dany rok. Reszta miała być buforem bezpieczeństwa, m.in. na wypłaty dodatkowych świadczeń dla osób, którym urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Zgodnie z nową zasadą, wykorzystana może zostać cała pula, co oznacza, że w tym roku do gry wróci około 69 mln zł, co wystarczy na 2,5-3 tys. kredytów. Będzie można o nie wnioskować w sierpniu, szykuje się nam więc emocjonujący wyścig po dopłaty. Chętnych nie zabraknie i prawdopodobnie pieniądze rozejdą się w jeden dzień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych