Mieszkanie na wynajem: inwestycja czy praca?

Nieruchomości to dobra inwestycja, gwarantowane zyski, stabilność – to powszechne przekonanie skłania coraz więcej osób prywatnych do kupowania mieszkań na wynajem. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że takie inwestowanie też wymaga wiedzy i nie jest to inwestycja bezobsługowa. Jak „pracuje” mieszkanie na wynajem?

Autor: HouseMarket.pl/Hanna Milewska-Wilk, Mieszkanicznik 09 listopada 2016 15:49

Deweloperzy od prawie dwóch lat informują o rosnącym zainteresowaniu mieszkaniami na wynajem jako formą inwestycji dla bardziej zamożnych posiadaczy gotówki. Kusząca jest na pewno bardzo stabilna, ale i ostatnio konkurencyjna stopa zwrotu – w stosunku do innych form lokowania kapitału.

Jeszcze do niedawna rynek nieruchomości w sprawozdaniach i analizach ograniczał się wyłącznie do biur i centrów handlowych, obecnie analizy rentowności inwestycji mieszkaniowej pojawiają się nawet w kwartalnych raportach NBP dotyczących nieruchomości. Ze względu jednak na specyfikę polskiego rynku najmu i dominujący sektor detaliczny pewne procesy i związane z nimi koszty jeszcze nie są dobrze wyceniane.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Opis inwestycji czy oferta pracy?

Wybór odpowiedniego mieszkania na wynajem i jego zakup jest tylko początkiem inwestowania: trzeba jeszcze nieruchomość odpowiednio wyremontować lub wykończyć, umeblować, sfotografować i wystawić ogłoszenie z dobrym opisem, znaleźć wiarygodnego najemcę, podpisać odpowiednią umowę, rozliczać podatki, reagować na zgłoszenia, pilnować wszelkich opłat i dobrze zakończyć umowę i odebrać mieszkanie.

Brzmi jak opis inwestycji czy oferta pracy? Szacunki opłacalności publikowane przez NBP dla inwestycji mieszkaniowej to około 4 proc. rocznie, ale bez uwzględnienia kosztów wykończenia lub przygotowania lokalu, bieżącej obsługi i utrzymania standardu. To najczęściej właściciele robią sami, dlatego nie jest uwzględniane w ogólnodostępnych statystykach. Przygotowanie i obsługa najmu wymaga nie tylko czasu, ale i profesjonalnej wiedzy, bo służy również maksymalizacji lub stabilizacji przychodów i zabezpieczeniu interesów inwestora.

Profesjonalna obsługa najemców jest podkreślana jako element wyróżniający ofertę instytucjonalnych właścicieli mieszkań na wynajem. Wyceny kosztów funkcjonowania i obsługi najmu na profesjonalnym poziomie dokonają zapewne właśnie takie fundusze i to dopiero po kilkuletnich doświadczeniach.

Profesjonaliści od wynajmu

Czynsze najmu w BGK Nieruchomości w porównaniu do cen rynkowych są jednak wyższe – a zakładano właśnie około 4 proc. zysku, po uwzględnieniu kosztów przygotowania całych budynków i ich bieżącej obsługi. Rynek detaliczny też się jednak szybko profesjonalizuje i w większych miastach bez problemu można już znaleźć firmy obsługujące najem lub profesjonalnych agentów nieruchomości z doświadczeniem w tej dziedzinie, którzy mogą również doradzić, pomóc w przygotowaniach i znacznie odciążyć właściciela.

Jeżeli mieszkanie na wynajem ma być przede wszystkim inwestycją, a nie dodatkowym zajęciem dla właściciela, warto zastanowić się nad jego odpowiednią obsługą. Dzięki wiedzy profesjonalistów obsługujących najem mieszkań poprawiają się nie tylko standardy obsługi, ale i rentowność czy bezpieczeństwo. Warto też korzystać z cudzych doświadczeń, a nie tylko uczyć się na własnych, w przypadku najmu dość kosztownych błędach.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych