Mieszkanie Plus nie zagrozi deweloperom

Choć znany jest jedynie zarys programu Mieszkanie Plus, deweloperzy nie obawiają się jego wprowadzenia. Jak mówią, lokalizacja rządowych inwestycji i same założenia programu sprawiają, że branża może spać spokojnie.

Autor: HouseMarket.pl 09 listopada 2016 15:27

Zapowiadany od miesięcy program Mieszkanie Plus, mający wesprzeć Polaków w zakupie mieszkania został niedawno oficjalnie przedstawiony przez rząd. Jak zakładano wcześniej, będzie opierał się on na trzech filarach. Pierwszy, zakłada utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który ma otrzymać od Skarbu Państwa grunty pod inwestycje. Drugi filar to wsparcie budownictwa społecznego. Trzecie założenie to Indywidualne Konta Mieszkaniowe, których celem ma być zachęcenie do oszczędzania na cele mieszkaniowe.

W efekcie, młodzi ludzie, głównie z klasy średniej mają mieć szansę nabycia własnego M w krótkim czasie i w cenie, która nie przekracza ich możliwości finansowych. Metr kwadratowy takiej nieruchomości ma się wahać w zależności od miasta między 2,5 a 5 tys. zł. Budową tanich lokali będą zajmować się samorządy, które przekazały na ten cel już ponad 60 ha ziemi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pomimo, że program zostanie uruchomiony w formie pilotażowej, deweloperzy póki co ze spokojem przyjmują informacje dotyczące jego realizacji. Czy rządowy program faktycznie nie jest zagrożeniem dla branży?

Deweloperzy mogą spać spokojnie

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem Mieszkania Plus, deweloperzy podkreślali, że nowy program, który ma zastąpić Mieszkanie dla Młodych budzi raczej zaciekawienie, niż obawy.

- Bardzo długo czekaliśmy na szczegóły dotyczące Mieszkania Plus. Trudno było zatem przewidzieć, jakie skutki wywoła jego wdrożenie. Dziś co prawda wiemy znacznie więcej, ale pojawiły się wątpliwości, czy te założenia mają szansę na realizację - mówi Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo.

Po pierwsze, ograniczony zasięg działania Mieszkania Plus. Pilotaż zakłada realizację programu jedynie w 17 miastach, m.in. Katowicach, Tychach, Trzebini, Skawinie, Gliwicach, Wałbrzychu, Chorzowie, Poznaniu,, Białej Podlaskiej czy Dębicy. W związku z tym mieszkańcy wielu największych miast, np. Warszawy, Krakowa czy Wrocławia nie będą mieli możliwości nabycia taniego M. Tym samym, w miejscowościach nieobjętych pilotażem, skutki Mieszkania Plus będą póki co niezauważalne.

Druga kwestia to koszt nabycia nieruchomości przez przyszłym beneficjentów. Wybudowanie mieszkań za 2 czy 3 tys. zł za mkw. w wielu miastach wydaje się niemożliwe. Grunty, które obecnie pozyskano często nie mają pełnej infrastruktury i często wymagają znacznego doinwestowania.

Dodatkowo, deweloperzy mają wątpliwości co do szansy realizacji ambitnych założeń Mieszkania Plus. Program zakłada, że do 2030 roku liczba mieszkań na tysiąc Polaków wzrośnie do 435. Oznacza to, że państwo musiałoby budować więcej mieszkań rocznie, niż obecnie robi to sektor prywatny. Pytanie, czy to jest możliwe. To szczególnie trudne zadanie, jeżeli lokale mają pozostać tak tanie.

- Nie jest do końca jasne czyje oczekiwania spełni program. Jeżeli rodzina jest w stanie płacić ok. 2 tys. zł za mieszkanie miesięcznie, to czy nie wybierze raczej kredytu z szybszą perspektywą własności? Wysokość raty w takim przypadku mogłaby być nawet niższa  – mówi Piotr Kijanka z Grupy Geo. – Wszystkie te wątpliwości sprawiają, że w najbliższej przyszłości program nie powinien stanowić zagrożenia dla działalności deweloperów – podsumowuje.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych