Mieszkanie Plus nie zrewolucjonizuje rynku

Największy atut programu Mieszkanie Plus to niski średni koszt wynajmu. Najsłabszy punkt – nieatrakcyjna lokalizacja nowych lokali.

Autor: HouseMarket.pl 28 października 2016 12:12

Wyniki najnowszego badania PFRN „Puls Rynku” wskazują, że zdecydowana większość pośredników w obrocie nieruchomościami nie wierzy, że planowane rozwiązania będą miały znaczący wpływ na rynek.

Bez szansy na zmiany

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rządowy program Mieszkanie Plus oferuje dostęp do lokali na wynajem oraz z możliwością dojścia do własności po 30 latach użytkowania. W pierwszej opcji za 1 mkw., w zależności od lokalizacji, trzeba będzie zapłacić od 10 do 20 zł. W drugiej do czynszu zostanie doliczone 20 proc., a w przypadku rezygnacji z wykupu nadpłata zostanie najemcy zwrócona.

Budowa mieszkań ma być finansowana ze środków publicznych i europejskich. Działki, na których staną nieruchomości należą do Skarbu Państwa. Pierwsze inwestycje rozpoczną się w 2018 roku, a pierwsze klucze zostaną przekazane rok później. O udziale w programie zdecydują dochody zainteresowanych.

Tyle założenia. Zdaniem blisko 70 proc. badanych przez PFRN pośredników i zarządców nieruchomości program Mieszkanie Plus w tym kształcie nie ma szansy zrewolucjonizować rynku. Co drugi (44,9 proc.) uważa ponadto, że nie rozwiąże on problemu niewystarczającego dostępu do mieszkań. Tylko co czwarty wierzy, że stanie się inaczej i z programu skorzystają osoby o niskich i średnich dochodach, dla których oferta na rynku deweloperskim, podobnie jak kredyt mieszkaniowy, są poza finansowym zasięgiem.

Ponad 40 proc. respondentów zwraca też uwagę, że wciąż zbyt mało o programie wiemy. Nie znamy lokalizacji mieszkań, ich liczby i czasu, w jakim powstaną, dokładnych cen najmu i zastosowanych regulacji prawnych. Nie wiadomo kto będzie zarządzał tymi nieruchomościami, kto będzie ich właścicielem.

– Dlatego trudno dziś przewidzieć w jakim stopniu Mieszkanie Plus wpłynie na konkurencyjność na rynku nieruchomości. Istotne będą praktyczne rozwiązania i szczegóły programu. Wciąż zbyt mało wiemy na temat grup społecznych, które będą mogły z niego skorzystać, warunków, które będą musiały spełnić oraz realnych kosztów, które poniosą. Niemniej nie spodziewamy się rewolucji – mówi Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Lokalizacja na minus

Pośrednicy podkreślają, że lista miast objętych programem jest zbyt mała, a ceny wynajmu, szczególnie w mniejszych miejscowościach, porównywalne. Obawiają się też, że tereny przeznaczane pod budowę tanich mieszkań na wynajem będą oddalone od centrów miast i pozbawione niezbędnej infrastruktury, co w konsekwencji podroży te inwestycje. Zwracają również uwagę, że pozyskiwanie tanich czy nawet bezpłatnych gruntów od samorządów i Skarbu Państwa oznacza, że przygotowanie i realizacja inwestycji potrwa.

– Mieszkania z tego programu mają powstawać m.in. na działkach należących do kolei czy wojska. To będą obrzeża miast, a więc tereny mniej atrakcyjne. Problemem może też być dostęp do niezbędnej infrastruktury: komunikacji miejskiej, szkół, przychodni, sklepów – zwraca uwagę Andrzej Piórecki.

Zdaniem pośredników Mieszkanie Plus może powtórzyć historię TBS-ów, które dla lokatorów okazały się pomysłem dość drogim, a standard ich wykonania pozostaje dyskusyjny. Obawy budzi również brak kaucji i odpowiedzialności za powierzoną nieruchomość, a co za tym idzie generowanie wysokich kosztów utrzymania mieszkań i budynków. Pośrednicy zwracają uwagę, że mogą zacząć powstawać „gorsze dzielnice” dla mniej zamożnych rodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych