Mieszkanie Plus pobudzi rynek

Program Mieszkanie Plus ma pobudzać cały rynek, a my jesteśmy docelowo w stanie oddawać kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie – poinformował Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

wnp.pl

Autor: PTWP - WNP.pl 09 maja 2017 12:14

Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości, weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Drugiego dnia imprezy, 11 maja o godz. 13.30, będzie moderatorem panelu dyskusyjnego „REIT po polsku - jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych”.

BGK Nieruchomości do kwietnia 2017 r. podpisał listy intencyjne na realizację pilotażu programu Mieszkanie Plus w przeszło 70 gminach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Porozumienia zawarto z jednostkami samorządu terytorialnego, jak również ze spółkami Skarbu Państwa, m.in. z PKP. Łącznie obejmują one ok. 450 ha gruntów, na których potencjalnie może powstać ok. 60 tys. lokali mieszkalnych. Są to lokalizacje zarówno w dużych miastach – takich jak Wrocław, Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź czy Toruń, jak i mniejszych miejscowościach, m.in. w Stargardzie, Kobyłce, Łowiczu i Pelplinie. Budowa pierwszych lokali pod szyldem Mieszkanie Plus trwa już w Jarocinie i Białej Podlaskiej. W tym pierwszym przekazanie lokali lokatorom jest planowane w lutym 2018 r., a w Jarocinie w drugim kwartale 2018 r.

Dla rodzin i rozwoju

Jak podkreślił wiceprezes Stasiak, istnieje duża synergia pomiędzy programami 500 Plus oraz Mieszkanie Plus, które są filarami prorodzinnej i rozwojowej polityki rządu. Stasiak dodał, że program 500 Plus zwiększa zdolność finansową Polaków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a program Mieszkanie Plus jest bodźcem do skierowania na rynek bardziej przystępnej cenowo oferty mieszkaniowej.

– Najważniejsze jest to, że poprawi się jakość życia Polaków. Obecnie Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w UE pod względem liczby mieszkań przypadających na 1000 obywateli. W Polsce są to 363 mieszkania wobec średniej unijnej na poziomie 435 lokali – wskazał wiceprezes.

– Jeszcze gorzej wypadamy pod względem powierzchni mieszkalnej na obywatela – wynosi ona 26 mkw. przy ok. 45 mkw. w UE. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku Polski ta statystyka i tak jest zawyżona przez budownictwo jednorodzinne oraz małe ośrodki miejskie i wsie – dodał Stasiak podkreślił, że młode rodziny mogą sobie najczęściej pozwolić na zakup mieszkania o powierzchni najwyżej 30-40 m kw., czyli wciąż poniżej średniej UE. Ponadto ok. 40 proc. polskiego społeczeństwa jest wykluczona z rynku mieszkaniowego, gdyż jest zbyt dobrze uposażona, aby korzystać z budownictwa komunalnego. Jednocześnie nie ma zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie, które zaspokajałoby potrzeby rodziny.

Więcej na ten temat tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych