Mieszkanie Plus: pomoże czy zaszkodzi rynkowi najmu?

Dzięki programowi Mieszkanie Plus, udział najmu w całości form korzystania z mieszkań powinien znacząco wzrosnąć. To może mieć niebagatelny wpływ na kondycję i wizerunek rynku - uważa Artur Kaźmierczak. Prezes zarządu Mzuri Investments będzie jednym z prelegentów sesji "Program Mieszkanie Plus" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Autor: HouseMarket.pl 09 maja 2017 17:15

Według prezesa zarządu Mzuri Investments, flagowy program rządu z pewnością zyska olbrzymi rozgłos propagandowy, co powinno się przyczynić do generalnego wzrostu zaufania społecznego do najmu jako pełnoprawnej formy zapewniania sobie dachu nad głową.

- Więcej Polaków będzie mieszkało w wynajętych mieszkaniach – zarówno tych wybudowanych w ramach Mieszkania Plus, jak i być może wynajmowanych na zasadach rynkowych. Dlatego program ten może być korzystny dla osób inwestujących w mieszkania położone w dużych miastach - komentuje Artur Kaźmierczak. - Tym bardziej, że jeśli wierzyć zapowiedziom rządu, to lokale wybudowane w ramach tego programu będą kierowane przede wszystkim do osób słabo zarabiających i do rodzin wielodzietnych. Te grupy społeczne nie stanowią obecnie najemców mieszkań oferowanych komercyjnie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ponadto, zdaniem przedstawiciela rynku najmu, deklaracje rządu wskazują, że budowane będą przede wszystkim mieszkania relatywnie duże, podczas gdy większość (ok. 65 proc.) mieszkań oddawanych w najem to kawalerki i mieszkania 2-pokojowe.

- Udział małych mieszkań jest jeszcze większy wśród nieruchomości kupowanych inwestycyjnie - szacujemy, że jest to aż ok. 80-90 proc. - mówi prezes Kaźmierczak. - Tak więc Mieszkanie Plus nie powinno stanowić konkurencji ani dla dzisiejszych posiadaczy mieszkań na wynajem ani tym bardziej dla inwestorów, którzy zamierzają kupić inwestycyjnie niewielką nieruchomość. Pomijam już fakt, że - jak się wydaje - znacząca część mieszkań w ramach tego programu będzie budowana w mniejszych miejscowościach jak Jarocin czy Biała Podlaska lub na obrzeżach miast. Oczywiście, w przypadku osób inwestujących w mieszkania w tych mniejszych miastach wpływ programu może być niekorzystny.

Artur Kaźmierczak weźmie udział w IX Europejskim Kongresie Gospodarczym, w sesji "Program Mieszkanie Plus", zaplanowanej w dniu 11 maja 2017 r., 15.30-17.00.

Dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) odbędzie się w dniach 10-12 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w hali Spodek, która będzie gościć uczestników głównej imprezy towarzyszącej - European Start-up Days (ESD).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych