Mieszkanie Plus. Studenci zaprojektują dom przyszłości

Uczelnie wyższe włączają się w realizację programu Mieszkanie Plus. Konkurs dla studentów "Dom jutra" to pierwszy krok w tym kierunku i ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym. Już przedstawiono pierwsze założenia przedsięwzięcia.

Autor: HouseMarket.pl 29 czerwca 2017 14:15

Konkurs "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" przeznaczony jest dla studentów pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujących samodzielnie lub w zespołach. Choć skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury - pozostaje otwarty również na uczestników innych kierunków.

- Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości, realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu. Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii, i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych - do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin - stwierdził podczas konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Bardzo się cieszę, że w tym projekcie uczestniczyć będą młodzi profesjonaliści, studenci i doktoranci Politechniki Warszawskiej - to jest program ustanowiony przede wszystkim dla ich pokolenia - dodał. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Do debaty publicznej, jaka toczy się wokół programu Mieszkanie Plus, pragniemy włączyć głos studentów zainteresowanych architekturą i urbanistyką. W ramach konkursu pytamy nie o zmagania z realiami procesu budowlanego, lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych - wyjaśnił podczas konferencji, na której ogłoszono założenia konkursu, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej prof. Jan Słyk. 

Według wstępnych zapowiedzi oficjalne otwarcie konkursu i ogłoszenie jego warunków nastąpi po wakacjach, na początku roku akademickiego. Termin składania prac będzie wyznaczony na początek grudnia, zaś rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić na przełomie 2017 i 2018 roku.

Prace w konkursie mają być rozwinięciem jednego z wątków przewodnich - dotyczyć będą m.in. tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii; oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie tematy przewodnie konkursu będą rozpatrywane w kontekście budownictwa dostępnego cenowo, ze szczególnym uwzględnieniem możliwej optymalizacji kosztów oraz wykorzystania nowoczesnych i innowacyjnych technologii, gwarantujących wysoką jakość i trwałość mieszkań.

Konkurs dla studentów to kolejna inicjatywa po ogłoszonym w marcu tego roku otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. W ramach konkursu na dom modelowy zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych