Mieszkanie Plus: to musi być pierwsze mieszkanie

W ramach programu Mieszkanie plus nie będzie spekulacji, to musi być pierwsze mieszkanie dla najemcy - powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Dodał, że najwięcej mieszkań budowanych w ramach programu będzie miało trzy pokoje.

Autor: PAP 29 maja 2017 17:17

W przypadku przyznawania mieszkań z puli Mieszkanie plus "nie będzie spekulacji. To musi być pierwsze mieszkanie, a lokator musi się liczyć z tym, że podpisuje umowę na 20-30 lat" - powiedział wiceprezes Muszyński w radiowej Jedynce w poniedziałkowej audycji "W samo południe".

Wiceprezes BGK Nieruchomości (BGKN) zaznaczył, że planowane są mieszkania dwu-, trzy- oraz 4-pokojowe. "Dominantą będą lokale trzypokojowe" - powiedział. Dodał, że "budynki będą skromne, ale konstrukcja i ściany będą z dobrych materiałów. Teraz nie jest ważne, czy podłoga będzie z paneli czy z drewna, bo te elementy są łatwo wymienialne. Trudno zmienić za to ściany" - przyznał.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Muszyński powiedział, że spółki Skarbu Państwa, które wniosą grunt do programu Mieszkanie Plus, będą na nim zarabiały. "Poczta Polska, która podpisała z nami listy intencyjne, dotyczące włączenia do programu czterech dużych działek, na początku będzie czerpała zysk z wynajmu, przez 20-30 lat". Wyjaśnił, że lokale na początku będą przekazywane lokatorom "na zasadzie najmu, ale z możliwością wykupu mieszkania".

Wiceprezes przyznał, że w przygotowywanym przez BGKN modelu lokator nie będzie zmuszony na początku decydować, czy chce za kilka lat wykupić mieszkanie. "Zakładamy model elastyczny, można będzie decydować w trakcie, czy chcemy wykupić mieszkanie" - powiedział.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r., zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.

W programie będą preferowane rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi. Inwestycje w ramach Mieszkania plus powstaną na gruntach pozyskanych z jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem oraz od inwestorów prywatnych.

BGKN ma obecnie podpisanych 71 listów intencyjnych z Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST) oraz osiem warunkowych umów inwestycyjnych. Dwie inwestycje są już w trakcie realizacji (Biała Podlaska i Jarocin).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych