Mieszkanie Plus zdetronizuje MdM. Czy będzie to dobre panowanie?

Mieszkanie Plus ma już niemal 450 ha gruntów. Może na nich powstać około 60 tys. lokali w ponad 70 miastach. Budowa pierwszych 186 mieszkań ruszyła w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej. Czy nowy program poradzi sobie lepiej niż MdM? Porozmawiamy o tym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Autor: HouseMarket.pl 12 kwietnia 2017 09:01

Mieszkanie Plus jest odpowiedzią rządu na obecną sytuację na rynku mieszkaniowym. Szacuje się, że ponad milion polskich rodzin nie ma szans na najem lub kupno własnego M. Podczas debaty poświęconej rządowemu programowi będzie można poznać bliżej jego założenia. Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i BGK Nieruchomości przedstawią aktualny stan prac. Sytuacja jest bowiem dynamiczna. Kolejne samorządy dołączają do programu.

Miesiąc temu BGK Nieruchomości miał podpisanych 69 listów intencyjnych, w tym 65 z jednostkami samorządu terytorialnego i cztery ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa, w tym jeden z PKP. Dało to niemal 450 ha gruntów wytypowanych pod budowę mieszkań. Według szacunków może na nich stanąć około 60 tys. lokali w 70 miastach. W trakcie weryfikacji były kolejne 622 lokalizacje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tempo pracy nad Mieszkaniem Plus i liczby, jakie są przedstawiane nakazują zastanowić się na realnym wpływem programu na kształt rynku mieszkaniowego w Polsce oraz koniunkturę w budownictwie.

Tu interesujące będą dyskusje z deweloperami i firmami zarządzającymi wynajmem. Duża podaż tanich mieszkań może przecież uszczuplić grono potencjalnych klientów, zwłaszcza w sektorze budownictwa ekonomicznego. Z kolei w przypadku różnych form mieszkań na wynajem rodzi się pytanie, czy czasem konkurencja nie wymusi zmiany stawek czynszu w niektórych miastach.

Jak zatem Mieszkanie Plus zmieni polski rynek mieszkaniowy? Spróbujemy się nad tym zastanowić podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych