Mieszkanie w rozsądnej cenie. Drogo w Paryżu, tanio w Białymstoku

Gdzie w Europie można znaleźć mieszkanie w rozsądnej cenie? Eurostat przeprowadził badania w kilkudziesięciu miastach na temat dostępności mieszkań.

Autor: HouseMarket.pl 25 stycznia 2017 10:02

Wyniki przeanalizowała agencja Metrohouse. Tym razem nie analizowano cen mieszkań. Zapytano  mieszkańców poszczególnych miast, którzy mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że w twoim mieście można łatwo znaleźć mieszkanie w rozsądnej cenie?”. Różnice w odpowiedziach są bardzo duże.

Pesymistyczni mieszkańcy Paryża

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Najbardziej pesymistyczni w swoich odpowiedziach są mieszkańcy Paryża, gdzie zaledwie pięć procent ankietowanych zgodziło się z powyższym stwierdzeniem. Bez nadziei na znalezienie mieszkania w niskich cenach są także Skandynawowie. Mieszkańcy Sztokholmu i Helsinek odpowiedzieli pozytywnie na pytanie odpowiednio w 9 i 10 proc.

W grupie mieszkańców miast widzących słabo szansę na znalezienie niedrogiego lokum są także respondenci z Amsterdamu, Berlina i Londynu. Tymczasem zupełnie inne nastroje panują w Belfaście, gdzie aż 83 proc. respondentów twierdzi, że w tym mieście można łatwo znaleźć niedrogie mieszkanie. Optymistyczni są też mieszkańcy Aten. Tam 79 proc. osób również nie ma większych problemów ze znalezieniem lokalu w przystępnej cenie.

Polskie miasta na tle Europy

W badaniach Eurostatu uwzględniono trzy polskie miasta: Warszawę, Gdańsk oraz Białystok. – Nie jest zaskoczeniem, że najmniej optymistyczni odnośnie znalezienia mieszkania za rozsądne pieniądze są mieszkańcy Warszawy, z których tylko 27 proc. zgadza się z tym stwierdzeniem. To podobny wynik, jak u naszych południowych sąsiadów, ankietowanych w czeskiej Pradze (31 proc.) - mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

Znacznie więcej wiary w znalezienie ciekawej inwestycji za rozsądne pieniądze mają mieszkańcy Gdańska. W tym przypadku prawie połowa (47 proc.) ankietowanych wierzy, że jest to możliwe. Jednak prawdziwym czarnym koniem zestawienia stał się Białystok, który znalazł się w czołówce pod względem optymizmu respondentów. 69 proc. ankietowanych z tego miasta jest przekonanych, że w swoim mieście uda im się znaleźć mieszkanie w dobrej cenie.

Londyn bije na głowę całą Europę

Jak wyglądają jednak ceny mieszkań w poszczególnych stolicach europejskich? Portal globalpropertyguide.com publikuje zestawienia cen metrów kwadratowych mieszkań położonych w najlepszych centralnych rejonach miast. Nie bez przyczyny Francuzi nie wierzą w znalezienie niedrogiej oferty. W Paryżu ceny przekraczają 10 tys. euro.

Tanio nie jest w Sztokholmie, gdzie wskaźnik optymistycznych odpowiedzi jest także niski. W stolicy Szwecji za metr kwadratowy płacimy prawie 7 tys. euro. Równie drogo jest w Helsinkach (6609 euro) i Amsterdamie (6008 euro). Jednak wszystkie analizowane miasta bije na głowę Londyn, gdzie zakup mieszkania w topowej lokalizacji to wydatek aż 25575 euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych