Mieszkanie w stolicy? Tylko przy stacji metra

W Warszawie największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości usytuowane wzdłuż linii metra.

Autor: HouseMarket.pl 26 sierpnia 2016 09:14

Na zakup mieszkania na Ursynowie, Mokotowie czy w Śródmieściu decydują się zarówno osoby planujące użytek prywatny, jak i wynajem. Osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu hipotecznego na mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w Warszawie, muszą przygotować się, że przeciętna rata wyniesie 2068 zł.

Metro wyznacza trendy w Warszawie

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na warszawskim rynku nieruchomości największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane przy linii metra. Dzielnice takie jak Ursynów, Mokotów, Śródmieście, to lokalizacje wybierane nie tylko przez osoby poszukujące mieszkania z myślą o użytku własnym, ale także te planujące wynajem nieruchomości. Potencjalni nabywcy zainteresowani są przede wszystkim lokalami w cenie do 400 tysięcy złotych. Za taką kwotę chcą kupić mieszkania dwupokojowe, o powierzchni do 50 metrów kwadratowych.

– Dzięki dobrej komunikacji z centrum Warszawy oraz korzystnej relacji ceny do powierzchni, coraz większym powodzeniem cieszą się mieszkania zlokalizowane na bliskiej Woli – zauważa Marek Rybarczyk, ekspert Metrohouse. – Największy popyt można zaobserwować w przypadku dobrze usytuowanych kawalerek oraz mieszkań dwupokojowych, które często wybierane są przez inwestorów. Na szybką sprzedaż mogą liczyć przede wszystkim nieruchomości atrakcyjne cenowo, tymczasem średnia cena metra kwadratowego sprzedawanych mieszkań to 7246 zł i w porównaniu do zeszłego roku jest niższa o 1,5 proc.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Osoba, która planuje kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. po przeciętnej cenie w Warszawie, zapłaci za nie ok. 434760 zł. Aby na ten cel uzyskać kredyt, musi mieć 10 proc. wkładu własnego, czyli 43476 zł oraz dochody pozwalające na zapłacenie raty w wysokości 2068 zł. Warto jednak dodać, że może ona być istotnie niższa. Można ją zmniejszyć na trzy sposoby.

Pierwszy to porównywanie ofert i znalezienie tej najtańszej. W ten sposób ratę na opisane wyżej mieszkanie w stolicy można obniżyć o 88 zł. Może się wydawać, że to niewiele, ale w skali 25 lat da nam to oszczędność wynoszącą 26278 zł. Drugim sposobem jest wydłużenie okresu kredytowania. Banki są zobowiązane przepisami, aby proponować nam okres 25 lat, ale można go wydłużyć do maksymalnie 35 lat. Wtedy rata będzie niższa o 333 zł.

Trzeba jednak dodać, że przepisy stanowią, że taki kredyt otrzymają tylko osoby, które byłoby stać na spłatę wyższej raty, wyliczonej dla okresu 25 lat. Nie jest to więc sposób na poprawę dostępności kredytu dla osób z niskimi dochodami, lecz jedynie na obniżenie wysokości comiesięcznych zobowiązań.

Trzeci sposób to zebranie wyższego wkładu własnego lub uzyskanie dopłaty, co pozwoli obniżyć potrzebną kwotę kredytu. Dla przykładu, mając nie 10 proc., lecz 20 proc. wkładu własnego, zapłacimy ratę niższą o 230 zł. Oczywiście efekty wszystkich trzech rozwiązań można połączyć.

– Trzeba jednak dodać, że niestety obecnie dość trudno jest uzyskać dofinansowanie do wkładu własnego, gdyż w programie „Mieszkanie dla młodych” dostępne są pieniądze na dopłaty, które będą wypłacane dopiero w 2018 r. – przypomina Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Skorzystają z nich więc głównie osoby, kupujące mieszkania nowe, będące dopiero w budowie. Ci, którzy planują nabyć lokal na rynku wtórnym albo muszą przekonać sprzedającego, aby zgodził się część pieniędzy otrzymać dopiero w 2018 r. (co może być bardzo trudne), albo zaczekać do stycznia. Wtedy odblokowana zostanie bowiem pula 373 mln zł na dopłaty wypłacane w przyszłym roku. Wtedy osoby spełniające warunki programu od razu będą mogły uzyskać dofinansowanie. Prawdopodobnie zainteresowanie będzie jednak wtedy tak duże, że pieniędzy wystarczy na ok. trzy miesiące.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych