Mieszkanie z dala od centrum? Decyzja nieoczywista

Badania pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę do dzielnic oddalonych od ścisłego centrum. Kusi wizja ciszy, spokoju i oszczędności, ale takie rozwiązanie to też rezygnacja np. z bliskości wydarzeń kulturalnych i szybkiego dojazdu do pracy.

Autor: HouseMarket.pl 23 stycznia 2017 13:05

Według badań TNS Polska, 55 proc. ankietowanych osób przy wyborze mieszkania zwraca uwagę na lokalizację – i niekoniecznie musi być to ścisłe centrum. Niezaprzeczalnym trendem, który dotyka polskie miasta w ostatnich latach, jest tzw. suburbanizacja czyli zjawisko wyludniania się centrów aglomeracji. Mieszkanie z dala od centrum to przede wszystkim większy spokój, mniejsza ilość smogu, a także szansa na bliższy kontakt z naturą. Ten trend szybko zauważyli deweloperzy, którzy coraz częściej lokują swoje inwestycje w miejscach oddalonych od wielkomiejskiego zgiełku.

Cisza i spokój w cenie

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Badania pokazują, że według 68 proc. badanych cena jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zakup mieszkania (wg TNS Polska). Ceny mieszkań w inwestycjach usytuowanych w sercu miasta są zdecydowanie wyższe, co powoduje, że nie każdy jest w stanie sobie na nie pozwolić. W związku z tym niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania z dala od centrum jest jego atrakcyjna cena.

Nie bez znaczenia pozostaje wybór lokalizacji. Jeszcze parę lat temu miejsca znacznie oddalone od centrum mogły odstraszać z powodu braku swobodnego dostępu np. do punktów handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych. Dziś przestaje być to problemem, ponieważ w miejscach nowych inwestycji powstają sklepy, restauracje, centra handlowe, a także placówki edukacyjne takie jak np. żłobki czy przedszkola.

Przy wyborze mieszkania z dala od centrum najważniejsze jest dobre połączenie komunikacyjne z resztą miasta. Na przykład dojazd do pracy samochodem lub komunikacją miejską nie powinien stanowić większego problemu.

– Zakup mieszkania usytuowanego z dala od centrum ma dużo zalet. Jednak wizerunek naszego idyllicznego miejsca do życia może zburzyć problem utrudnionych dojazdów do pracy czy szkoły. Warto znaleźć balans między ciszą i spokojem a wygodnym dojazdem do centrum zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską – mówi Jacek Piotrowski, dyrektor handlowy Profbudu.

W centrum wydarzeń

Mieszkanie w centrum jest idealne dla tych, którzy chcą w kilka minut dojść do ulubionego centrum handlowego, szybko podjechać na ulubiony koncert czy rozpocząć dzień w ulubionej kawiarni blisko starówki, bez konieczności wcześniejszego zrywania się z łóżka. Życie w sercu miasta to z drugiej strony ciągły gwar, hałas ulicy oraz dym spalin, od których trudno uciec w ciągu tygodnia.

– Wybór miejsca zamieszkania to tak naprawdę kwestia bardzo indywidualna. Musimy sami określić, na czym najbardziej nam zależy i gdzie będziemy się czuli dobrze. Dla osób, które całe życie spędziły w centrum, hałas nie będzie stanowił problemu, ale innych może drażnić i wprowadzać dyskomfort w ich codzienności. Można oczywiście znaleźć złoty środek wśród inwestycji blisko centrum w otoczonej zielenią spokojnej okolicy np. na warszawskiej Pradze-Południe – tłumaczy Jacek Piotrowski.

Dokonując wyboru, warto jest przeprowadzić dokładną analizę poszczególnych lokalizacji. Decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie ani pod wpływem emocji. Pamiętajmy, że miejsce, które okaże się niedopasowane do naszych potrzeb, stanie się źródłem niezadowolenia. Po krótkim czasie może okazać się, że będziemy musieli pomyśleć o zmianie miejsca zamieszkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych