Milion Ukraińców zmienia rynek najmu

Mieszkania błyskawicznie znikają z oferty. Część właścicieli oferuje nieruchomości za darmo. Uchodźcy szukają często lokali na krótko. Czy nasz rynek jest wystarczająco pojemny?

Autor: Pap 08 marca 2022 09:14

"Rz" zaznacza, że według szacunków Ukrainę opuści ok. 5 mln osób, którzy schronienia przed wojną będą szukać głównie w Polsce. "Załóżmy, że trafi do nas połowa wszystkich uchodźców, czyli 2,5 mln. To bardzo dużo" - mówi cytowany przez "Rz" Jacek Kusiak, współzałożyciel i prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Mieszkań na Wynajem "Mieszkanicznik". "Jeśli ok. 500 tys. przyjedzie do Warszawy, stolica powiększy się o ok. 25 proc. Będzie ogromny szturm na rynek najmu" - dodaje.

Kusiak wskazuje, że w Polsce jest 1 mln właścicieli mieszkań, którzy oferują ok. 2 mln lokali do wynajęcia. "Pustych jest może 10 proc." - szacuje. "Rynek jest bardzo chłonny, odżył po pandemii. W Warszawie mieszkania stoją puste tydzień-dwa tygodnie" - mówi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O dużym wyzwaniu mówi także Jakub Rybacki, zastępca kierownika zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). "Ostateczna skala migracji jest na razie niemożliwa do oszacowania" - zastrzega.

Jak podaje "Rz", w Polsce buduje się ok. 200 tys. mieszkań rocznie. "To zbyt mało, aby zaspokoić potrzeby uchodźców, którzy już pojawili się w kraju. Nie wszyscy będą mieć wystarczające środki na komercyjny wynajem, a tym bardziej na zakup mieszkania. Aby zapewnić dach nad głową uciekającym przed wojną, prawdopodobnie będzie potrzebne skoordynowane działanie państw UE" - czytamy.

Zdaniem Jakuba Rybackiego migracja utrzyma wysoki popyt na mieszkania, powiększy się też rynek najmu. "W takich warunkach ceny nieruchomości będą dalej rosły nawet w dwucyfrowym tempie" - przewiduje ekspert PIE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych