Minister Anna Moskwa: dane GUS pokazują, że rozwój OZE idzie w dobrym kierunku

Dane GUS za 2020 r. o udziale źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto na poziomie 16,13 proc. pokazują, że rozwój sektora OZE idzie w dobrym kierunku - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Autor: PAP 16 grudnia 2021 12:16

Jak podkreśliła, dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że "osiągnęliśmy zakładany na poziomie 15 proc. cel OZE na 2020 r."

W ocenie minister Moskwy, osiągnięcie celu "to rezultat działań podejmowanych w ostatnich sześciu latach przez rząd, w tym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, których celem jest zapewnienie dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii i przyspieszenie transformacji klimatyczno-energetycznej".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z dyrektywą RED z 2009 r. obowiązkowe cele krajowe państw członkowskich składają się na 20 proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Dla Polski cel ten został ustalony na poziomie 15 proc.

W elektroenergetyce udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w elektroenergetyce wyniósł 16,24 proc. Udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto w ciepłownictwie i chłodnictwie wyniósł 22,15 proc.

Polska nie osiągnęła celu OZE w transporcie. Zgodnie z ustaleniami unijnymi, każde państwo członkowskie powinno zapewnić, aby w 2020 r. udział energii z OZE we wszystkich rodzajach transportu wynosił co najmniej 10 proc. końcowego zużycia energii w transporcie. Wskaźnik ten w 2020 r. sięgnął 6,58 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych