Minister klimatu: Polska jest spokojna o cele OZE na 2030

Minister klimatu Anna Moskwa ocenia, że Polska może być spokojna o osiągnięcie celów OZE na 2030 r. Na konferencji prasowej w piątek przypomniała, że cel na 2020 r. został przekroczony, a w toku są inwestycje, prowadzące do budowy ok. 14 GW nowych mocy OZE.

Autor: PAP 17 grudnia 2021 12:53

Jak przypomniała minister, z opublikowanych w czwartek danych GUS wynika, ze udział źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. wyniósł 16,13 proc., wobec wyznaczonego dla Polski poziomu 15 proc. Podkreślała, że dane są wiarygodne, sprawdzone i potwierdzone, m.in. dzięki spisowi powszechnemu, który pozwolił objąć statystykami szerszą grupę obywateli.

Anna Moskwa przypomniała, że cel Polski na 2030 r. to 23 proc. udziału OZE. "Jesteśmy absolutnie spokojni o ten cel" - podkreśliła, przypominając, że w toku są inwestycje, które w ciągu kilku lat dadzą nowe 8 GW mocy w OZE, a do 2030 r. ma powstać również 5,9 GW mocy w morskich farmach wiatrowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minister oceniła, że celu nie dałoby się osiągnąć, bez instalacji fotowoltaicznych prosumentów, których jest już ponad 700 tys., głównie dzięki 1,8 mld zł wsparcia z programów "Mój prąd". Przypomniała, że Polska planuje, iż 2030 r. prosumentów będzie około miliona. Wyraziła przekonanie, że liczba prosumentów będzie rosnąć. "Stwarzamy warunki do nieograniczonego rozwoju energetyki obywatelskiej, aby jak najwięcej Polaków mogło zostać prosumentami. Dzięki wprowadzeniu mechanizmu rozliczeń, tzw. net-billingu, który będzie obowiązywał prosumentów przyłączonych do sieci po 1 kwietnia 2022 r. oraz instytucji prosumenta zbiorowego i wirtualnego, miliony Polaków uzyskają dostęp do taniej energii z OZE" - oświadczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych