MKiDN rozpoczyna nabór zgłoszeń do konkursu „Zabytek Zadbany”

Do 31 stycznia trwa nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu "Zabytek Zadbany" - przypomina we wtorek na Twitterze MKiDN. Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych.

Autor: Pap 04 stycznia 2022 10:47

Konkurs "Zabytek Zadbany" ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami - prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Zgłoszeń obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń to 31 stycznia 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa przypomniano, że zgłoszenia do konkursu można składać w następujących kategoriach: Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu; Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); Adaptacja obiektów zabytkowych; Architektura i budownictwo drewniane; Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).

Kategoria specjalna to: Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

W kategorii specjalnej ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Poinformowano także, że "od tegorocznej edycji nastąpiła zmiana regulaminu - usunięto punkt, który nie dopuszczał do udziału w konkursie cmentarzy zabytkowych".

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres sekretariatu konkursu: Narodowy Instytut Dziedzictwa; Oddział Terenowy Olsztyn (ul. 11 Listopada 4; 10-104 Olsztyn; e-mail: olsztyn@nid.pl; tel.: +48 89 521 26 87).

Na stronie NID podano, że jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, trzy pozostałe - wyróżnienia.

W kategorii specjalnej wskazuje się jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata (bez wyróżnień).

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują dyplomy Generalnego Konserwatora Zabytów i tablice "Zabytku Zadbanego" do oznakowania obiektów. Zabytki są prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych