MKiŚ: gospodarka odpadami na wysokim poziomie wymaga ciągłych prac

Aby stan gospodarki odpadami w Polsce funkcjonował na wysokim poziomie, niezbędne jest nieustanne prowadzenie prac w tym zakresie - mówił wiceminister Jacek Ozdoba podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Chodzi o usprawnianie systemu i poprawę jakości życia.

Autor: PAP 24 lutego 2021 12:03

Jak poinformowało w środowym komunikacie resortu, wiceminister Ozdoba zaznaczy, że MKiŚ pracuje "nad szeregiem zmian i ułatwień w gospodarce odpadami, które dotyczą m.in. systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, Bazy Danych o Odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach".

"Aby stan gospodarki odpadami w Polsce stale funkcjonował na wysokim poziomie, niezbędne jest nieustanne prowadzenie prac w tym zakresie. Dzięki kolejnym zmianom wprowadzonym w systemie ROP czy ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie tylko działamy na rzecz usprawniania systemu gospodarki odpadami, ale przede wszystkim dla poprawy jakości życia Polaków" - powiedział, cytowany w komunikacie, Ozdoba.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że resort klimatu i środowiska pracuje również nad zmianami w gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ), które dotyczyć mają m.in. zapewnienia zachęt finansowych dla przemysłu gospodarującego odpadami zgodnie z GOZ.

"Obecnie wsparcie finansowe na działania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym realizowane jest ze środków publicznych. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, zgodnie założeniami projektu Umowy Partnerstwa, przewiduje się wsparcie inwestycji w kierunku gospodarki opartej na obiegu zamkniętym, w tym wykorzystania zaawansowanych, przyjaznych środowisku technologii" - podkreślił wiceminister.

Ozdoba przekazał, że priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest stworzenie ram prawnych umożliwiających gospodarowanie odpadami zgodnie z GOZ poprzez wypracowanie z sektorem przemysłowym m.in. nowych rozwiązań czy wprowadzenie ułatwień regulacyjnych dla nowej grupy surowców. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych