MKiŚ: umowa z ceną dynamiczną to tańsza energia dla odbiorców

Wprowadzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej, która odzwierciedla bieżące wahania cen energii na rynkach - zakłada proponowany przez resort klimatu projekt noweli Prawa energetycznego oraz ustawy o OZE. Zdaniem MKiŚ oznacza to niższe ceny za energię.

Autor: PAP 03 sierpnia 2021 08:43

Cytowany przez resort minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że nowe regulacje służą przede wszystkim aktywizacji konsumentów. "Dzięki takim narzędziom, jak wprowadzenie umowy z cenami dynamicznymi energii elektrycznej, wzmocnimy pozycję odbiorców, lokując ich w centrum rynku energii" - przekonuje.

Ministerstwo wyjaśniło, że umowa z ceną dynamiczną odzwierciedla bieżące wahania cen energii na rynkach. Kurtyka wskazał, że oznacza to, iż odbiorcy mogą realnie wpływać na wysokość swojego rachunku za prąd poprzez zarządzanie zużyciem energii w zależności od poziomu cen na rynku. Mogą więc np. ograniczyć konsumpcję energii w godzinach szczytu, kiedy ceny energii na rynku są najwyższe.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodano, oferty z ceną dynamiczną przeznaczone będą dla wszystkich odbiorców posiadających zainstalowany inteligentny licznik ze zdalnym odczytem. Ma to swoje uzasadnienie w częstotliwości pomiarów energii, których można dokonywać na bieżąco bez fizycznej obecności inkasenta. Byłoby to niemożliwe w przypadku liczników tradycyjnych.

"MKiŚ przygotowało solidne ramy prawne dla ogólnopolskiej wymiany liczników z indukcyjnych na te inteligentne ze zdalnym odczytem. Harmonogram instalacji nowych urządzeń przez operatorów systemów dystrybucyjnych u odbiorców, w tym w gospodarstwach domowych, jest wskazany w tzw. ustawie licznikowej, która weszła w życie 3 lipca tego roku. Umożliwia ona także uruchomienie systemów zdalnego odczytu oraz Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii" - tłumaczy szef MKiŚ.

Resort wskazał, że gdy obowiązywać już będą przepisy umożliwiające rozliczenia z ceną dynamiczną, wielu odbiorców będzie technicznie gotowych do zawarcia takiej umowy, mając zainstalowany w swoim gospodarstwie domowym nowoczesny licznik z funkcją zdalnego odczytu. Natomiast szybki i łatwy wybór najodpowiedniejszej oferty sprzedaży energii, również w ramach rozliczeń z ceną dynamiczną, zapewni odbiorcom o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, bezpłatna porównywarka cen energii, którą poprowadzi Prezes URE.

"Powszechność umów z cenami dynamicznymi pozwoli rozwinąć nowe segmenty rynku, takie jak przydomowe magazyny energii. Wpłynie to również korzystnie na stabilną pracę systemu elektroenergetycznego - zmniejszy się pobieranie energii z sieci w okresie szczytowego zapotrzebowania. Wzrośnie natomiast liczba konsumentów świadomie i realnie wpływających na swój rachunek za prąd, a więc na obniżenie domowych wydatków" - zaznaczył Kurtyka.

Ministerstwo przekonuje, że zgodnie z projektowanymi przepisami, w obszarze przydomowych systemów fotowoltaicznych, nowi prosumenci uzyskają większą swobodę zawierania umów i wyboru konkurencyjnej oferty sprzedaży energii, przy jednoczesnej możliwości zwiększenia wykorzystania energii w czasie bieżącym na własne potrzeby oraz jej rzeczywistego magazynowania. "Ponadto, wprowadzenie taryf dynamicznych może stanowić dodatkowy bodziec do zmiany ogrzewania budynków ze źródeł emisyjnych na ogrzewanie elektryczne z wykorzystaniem m.in. pomp ciepła, co wpłynie na poprawę jakości środowiska" - zaznaczono.

Według ministerstwa, bardzo ważna z punktu widzenia odbiorcy zainteresowanego rozliczeniami z ceną dynamiczną będzie aktualna, przejrzysta i zrozumiała informacja zapewniana przez sprzedawcę, dotycząca zarówno korzyści, kosztów jak i potencjalnego ryzyka wiążącego się z zawarciem takiej umowy (np. wahania cen energii elektrycznej w danych momentach).

Zapewniono, że aby nowe umowy były stosowane w sposób przejrzysty i płynny, sytuację na rynku energii elektrycznej związaną z cenami dynamicznymi będzie monitorował i przedstawiał w swoim corocznym raporcie Prezes URE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych