Młody Nowy Nikiszowiec. Kto zamieszkał w rządowych mieszkaniach?

Katowickie osiedle składające się z 513 mieszkań, położone w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca jest już niemal w pełni zamieszkane. Wydano klucze do przeszło 90 proc. lokali . Sprawdziliśmy w jakim są wieku i skąd pochodzą najemcy mieszkań przy ulicy Gospodarczej.

Autor: housemarket.pl 11 lutego 2022 13:59

  • Nowy Nikiszowiec to projekt w Katowicach zrealizowany we współpracy pomiędzy Katowickim TBS a spółką PFR Nieruchomości. 
  • Niemal 90 procent z 500 mieszkań została przekazana najemcom.
  • Mieszkania na Nowym Nikiszowcu wybrali przede wszystkim ludzie młodzi.

Najemcy do 35 roku życia stanowią niemal 65 proc wszystkich mieszkańców osiedla, z czego ponad połowa tej grupy to dwudziestoparolatkowie.

- Nasi młodzi najemcy na Nowym Nikiszowcu pokazują jak duża jest potrzeba tworzenia oferty dla osób, które startują w dorosłość. Wielu z nich mówi o borykaniu się z barierą wejścia na rynek mieszkaniowy. Nasza oferta sprawiła, że wiele par zdecydowało się usamodzielnić, wyprowadzić od rodziców. Jak podkreślają - dzięki tej możliwości przestali odkładać decyzję o byciu na swoim. Była to dla nich niepowtarzalna szansa na uzyskanie metrażu umożliwiającego założenie rodziny, a także okazja do poprawienia standardu mieszkania - podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu odpowiadający za pion najmu w PFR Nieruchomości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: NOWY NIKISZOWIEC NA NOWO

Ponad 90 proc. najemców to Ślązacy z czego największą - bo niemal 60 proc. -  grupę stanowią mieszkańcy Katowic, którzy w dużej części wcześniej mieszkali w dzielnicy Janów – Nikiszowiec lub dzielnicach bezpośrednio sąsiadujących z tą częścią miasta. Ponad 30 proc. katowiczan na osiedle przeprowadziło się ze ścisłego centrum i jego okolic.

Przeszło jedna trzecia najemców to osoby, które zamieszkiwały na terenie województwa śląskiego. Najwięcej z nich przeprowadziło się z Mysłowic i Sosnowca, ale w tym gronie znajdują się także rodziny z Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Bytomia. Mikołowa czy Siemianowic Śląskich. Nowy Nikiszowiec przyciągnął również najemców z Warszawy, Lublina, Olsztyna czy Przemyśla.

Osiedle Nowy Nikiszowiec jest objęte dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”, który realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Wraz z początkiem lutego ponad połowa najemców była uprawniona do otrzymania tego rodzaju wsparcia. Średnia miesięczna dopłata w katowickiej inwestycji wynosi 340 złotych.

Nowy Nikiszowiec powstał w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Osiedle zaprojektowane przez pracownię 22ARCHITEKCI swoim architektonicznym kształtem i kwartałowym układem zabudowy nawiązuje do zabytkowego Nikiszowca. Inwestycja była nominowana do nagrody im. Miesa van der Rohe oraz zyskała wyróżnienie dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii „Wizja zmieniająca oblicze miasta”.

PFR Nieruchomości jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych. Spółka została powołana, by oferować profesjonalne wsparcie w zakresie inwestowania w projekty mieszkaniowe w całej Polsce. Realizuje inwestycje poszerzające polski rynek o mieszkania na wynajem, które stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych