Mniej dopłat w MdM-ie, a sprzedaż wciąż świetna

Mimo, że liczba wniosków o dopłaty w MdM zmalała o blisko 60 proc. kdk, deweloperzy mają powody do zadowolenia. W sześciu miastach o największej skali rynku (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) od lipca do września br. sprzedano ponad 14,1 tys. mieszkań – zaledwie o 6 proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Autor: HouseMarket.pl 18 października 2016 15:18

Jeśli sprzedaż w kolejnym kwartale utrzyma się na podobnym poziomie, będzie to najlepszy rok w historii branży. Z najnowszego raportu REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kwartał 2016 r.” wynika, że trzeci kwartał był nieznacznie słabszy niż poprzedni, zarówno pod względem sprzedaży jak i nowych wprowadzeń. Jak zapewniają jednak eksperci REAS, rynek jest w niemal idealnej równowadze.

Po rekordowych 17,7 tys. nowych wprowadzeń w drugim kwartale, deweloperzy zwolnili tempo i wprowadzili do sprzedaży o 20 proc. mniej, czyli zaledwie 14,2 tys. mieszkań. W tym samym czasie sprzedali ponad 14,1 tys. lokali, co sprawiło, że oferta pozostała na niezmienionym poziomie 51 tysięcy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Przełamanie trendu wzrostowego trwającego w sprzedaży na rynku pierwotnym nieprzerwanie od IV kwartału 2014 roku było niewątpliwie skutkiem wyczerpania puli środków na dofinansowanie w  ramach programu MdM. – mówi Katarzyna Kuniewicz, partner i dyrektor badań i analiz rynku w REAS. – Choć w tym kwartale deweloperzy nie odczuli jeszcze wyraźnie spadku sprzedaży MdM-owej, będzie to jeden z najważniejszych czynników, który w najbliższych miesiącach wpłynie na skalę popytu.

W praktyce, poza kilkoma pierwszymi dniami lipca nabywcy mogli starać się o dopłatę jedynie w przypadku zakupu mieszkań z terminem zakończenia w 2018 roku – a ich oferta w czasie wakacyjnych miesięcy była jeszcze stosunkowo niewielka. W efekcie tego, jak podaje BGK, w trzecim kwartale zarejestrowano o ok. 1600 mniej wniosków niż w kwartale poprzednim. Największy, bo aż 66 proc. spadek ich liczby odnotowany został we Wrocławiu i w Warszawie. W Poznaniu liczba wniosków spadła o ponad 63 proc., w Krakowie 62 proc., w Gdańsku 60 proc.

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami kwalifikującymi się do dopłat nie przestraszyło deweloperów. Zareagowali mniejszą liczbą wprowadzeń – przede wszystkim w segmencie mieszkań najtańszych, ale zaczęli za to uzupełniać ofertę o projekty z segmentu mieszkań o podwyższonym standardzie i segmentu apartamentowego.

Skutkiem tego w trzecim kwartale zauważalny był na analizowanych rynkach wzrost cen mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. Natomiast średnia cena mieszkań znajdujących się w ofercie nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim kwartałem, co wskazuje na szybką sprzedaż nowo wprowadzanej oferty.

– Elastyczne podejście sprawiło, że dla deweloperów było to najlepsze 12 miesięcy w historii. W samym tylko 2016 roku, przez dziewięć miesięcy sprzedali niemal tyle, ile przez cały rok 2014. Jeśli to tempo się utrzyma, w styczniu będziemy mówić o kolejnych rekordach.- dodaje Katarzyna Kuniewicz.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych