Mniejsza liczba rozpoczynanych inwestycji. Zła wiadomość dla kupujących mieszkania

W kwietniu deweloperzy rozpoczęli mniejszą liczbę inwestycji, a popyt na mieszkania zmalał. W miejsce osób, które normalnie korzystałoby z kredytów mieszkaniowych, wchodzą posiadający gotówkę inwestorzy indywidualni i instytucjonalni. Ceny mieszkań wzrosną - uważa HRE.

Autor: PAP 23 maja 2022 15:24

  • Kwiecień był drugim z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy rozpoczynali mniej nowych inwestycji".

  • Spadek wynika z efektu wysokiej bazy - przed rokiem deweloperzy rozpoczynali najwięcej budów w historii.

  • Zmniejszająca się produkcja nowych lokali w połączeniu z szybko rosnącymi kosztami budowy, mogą doprowadzić do kolejnych wzrostów cen mieszkań i to nawet pomimo pewnego ograniczenia popytu.

Niemniej na zmniejszenie liczby inwestycji mieszkaniowych wpłynęły takie czynniki jak cykl podwyżek stóp procentowych, rosnące koszty, które deweloperzy muszą ponosić w związku z budową czy niepewność - wymienia HRE.

"Z punktu widzenia osób chcących kupić mieszkanie te zmiany nie muszą być pozytywne".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Trzeba mieć świadomość, że zmniejszająca się produkcja nowych lokali w połączeniu z szybko rosnącymi kosztami budowy, mogą doprowadzić do kolejnych wzrostów cen mieszkań i to nawet pomimo pewnego ograniczenia popytu.

Dane GUS sugerują (...), że deweloperzy zaczęli realizować strategię, w której kosztem liczby sprzedawanych mieszkań chcą utrzymać osiągane marże" - podkreśla HRE Investments.

CZYTAJ TEŻ: ZBUDOWALIŚMY NAJWIĘCEJ MIESZKAŃ OD 1979 ROKU 

Jak wskazano, "obserwowany dziś popyt na mieszkania zmalał, bo o kredyt jest dziś trudniej". "W miejsce tych rodaków, którzy w normalnych warunkach korzystaliby teraz z kredytów mieszkaniowych, wchodzą posiadający gotówkę inwestorzy indywidualni. Ich motywacją do zakupu jest chęć ochrony kapitału przed inflacją oraz skokowo rosnące stawki czynszu najmu. Do tego dochodzą inwestorzy instytucjonalni" - wyjaśnili specjaliści HRE.

Zastąpienie grupy kupujących inwestorami instytucjonalnymi może przynieść podobny skutek co na rynkach zachodnich, gdzie tendencje te "powodowały (...) nie tylko wzrost poziomu czynszów, ale też wyższe ceny samych mieszkań".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych