Moda na mikromieszkania nie mija. Oferta schodzi na pniu

Pierwszy kwartał obfitował w wiele zmian na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Kolejne podwyżki stóp procentowych, wojna na Ukrainie i związany z tym gwałtowny wzrost zainteresowania mieszkaniami na wynajem, zmiany w strategii rozwoju firm deweloperskich - o tym czytaliśmy najchętniej w serwisie Housemarket.pl w ubiegłych miesiącach.

Autor: housemarket.pl 21 kwietnia 2022 09:04

Prezentujemy 15 tekstów, które zwróciły największą uwagę wśród naszych Czytelników. Zainteresowaniem cieszyły się informacje zarówno poświęcone konkretnym inwestycjom i projektom, które pojawiły się na rynku mieszkaniowym, jak też informacje dotyczące trendów i zmian w sektorze. 

1. Modna na mikromieszkania nie mija. Oferta schodzi na pniu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Trend na mikroapartamenty przybył do Polski z krajów zachodniej Europy, a jego kolebkę upatruje się w Stanach Zjednoczonych. Niewielki metraż stał się atrakcyjną opcją dla wszystkich, którzy chcieli ulokować swoją życiową przestrzeń w centrum dużego miasta lub jego bliskości, stawiając na wysoki standard w rozsądnej cenie. Nowoczesne kawalerki wykończone „pod klucz” stały się domem dla studentów i osób rozpoczynających pracę zawodową, a dla inwestorów - źródłem zysku.

2. Jak wojna zmieni naszą gospodarkę?

Konflikt zbrojny na pełną skalę to najgorszy scenariusz, którego do tej pory ekonomiści nie brali pod uwagę. Należy liczyć się z dalszym wzrostem inflacji i większą skalą podwyżek stóp procentowych - podkreślali analitycy.

3. Wyraźne zmiany na rynku nieruchomości. Najem rozgrzany do czerwoności

Obserwujemy obecnie wyraźną zmianę na rynku mieszkaniowym. Rosnące ceny mieszkań, coraz wyższe stopy procentowe i bardziej rygorystyczny sposób liczenia zdolności kredytowej powodują zmniejszenie liczby potencjalnych nabywców. W przeszłości niskie stopy procentowe były jednym z najsilniejszych czynników wpływających na wzrost popytu i początkowo osłabiły, a później zniwelowały uderzenie pandemii w rynek mieszkaniowy. Tym razem wzrost stóp ma przeciwny efekt, i to silny.

4. Jak kształtuje się przyszłość mieszkaniówki w Polsce? To mówią deweloperzy

Wzrost kosztów budowy, mniejsza ilość rozpoczynanych budów, wyższe ceny mieszkań i wyższy koszt zakupu działek pod budownictwo wielorodzinne to czynniki, z którymi przyjdzie się mierzyć branży mieszkaniowej w najbliższych latach. Kurcząca się oferta działek pod zabudowę w dużych miastach oraz przedłużające się procedury administracyjne sprawiają, że branża nie ma możliwości odpowiedniego zwiększenia produkcji. Zrównoważone budownictwo staje się coraz istotniejszym punktem odniesienia, zarówno dla deweloperów, jak i dla klientów.

5. Najdroższy apartament we Wrocławiu wystawiony na sprzedaż. Ile kosztuje?

Toscom wystawił na sprzedaż, we Wrocławiu swój najdroższy i najbardziej prestiżowy apartament. Lokal dostępny jest w ramach inwestycji Bernardyńska i ma powierzchnię 198 mkw. Jego wartość szacowana jest na kwotę 6 mln zł.

6. Polski Ład może skrócić drogę do własnego mieszkania

Polski Ład wszedł w życie z początkiem tego roku i zapewne nie ma branży, w której nie wywołałby szeregu zmian. Te nie ominą także rynku nieruchomości. Polski Ład niesie za sobą też parę możliwości, które mogą okazać się interesujące dla osób, planujących zakup mieszkania.

7. Nexity promuje sztukę we wnętrzach osiedla City Vibe

Nexity Polska zaprosił do współpracy artystę i architekta Tomasza Trzupka. Stworzył on grafiki inspirowane najważniejszymi miejscami Krakowa, które pojawią się w częściach wspólnych budynku Street Culture w ramach pierwszej krakowskiej inwestycji dewelopera - City Vibe. Budowa budynku Street Culture zostanie zakończona pod koniec roku 2022.

8. Apartamenty Ludwiki - Dom Development buduje w centrum Woli

Apartamenty Ludwiki to nowy projekt Dom Development na warszawskiej Woli. Do sprzedaży trafiły łącznie 403 mieszkania w pięciu nowoczesnych budynkach.

9. Top 30 największych nieruchomości mieszkaniowych w Polsce

Niedobór mieszkań w Polsce jest nadal bardzo wysoki. Deweloperzy starają się zaspokoić potrzeby Polaków budując najwięcej w historii i to na dużą skalę. Największe inwestycje oferują nawet do 2-3 tysięcy mieszkań. Prezentujemy 30 z nich.

10. Siłownia, spa i klub malucha - tak wygląda Sokolska 30 Towers

Pierwsi lokatorzy wprowadzili się już do jednego z największych kompleksów mieszkaniowych na Śląsku - Sokolska 30 Towers w Katowicach. Będą oni mogli korzystać z wyjątkowej części wspólnej, w skład której wchodzi siłownia, sauna, czy też klub malucha.

11. Topniejąca oferta i wysoki popyt na nowe mieszkania

Rok 2021 na rynku mieszkaniowym stał pod znakiem pogłębiającej się nierównowagi podaży i popytu. Deweloperzy wprowadzili do sprzedaży o 11 tys. mieszkań mniej niż sprzedali. Kupujący traktowali mieszkania głównie jako bezpieczną lokatę kapitału. Gdyby nie pandemia, spowolnienie, które czeka polską mieszkaniówkę w 2022 r. przyszłoby znacznie wcześniej.

12. Leśny Strumyk. Osiedle domów rośnie pod Białymstokiem

W Klepaczach pod Białymstokiem rośnie osiedle domów w zabudowie bliźniaczej Leśny Strumyk. Projekt przygotowuje spółka Domhus.

13. Skanska wybuduje prestiżowy apartamentowiec przy Lesie Kabackim

Tuż obok Lasu Kabackiego w Warszawie powstanie prestiżowy kameralny apartamentowiec. W inwestycji powstaną 102 mieszkania o metrażach od 44 do 130 mkw.

14. Echo rozpoczyna budowę nowego apartamentowca w Warszawie

Echo otrzymało pozwolenie na budowę nowoczesnego apartamentowca, który powstanie u w Warszawie, tuż obok stacji metra Kabaty. Apartamenty Rytm to 288 mieszkań o zróżnicowanych metrażach, ogród linearny wzdłuż budynku, strefy sąsiedzkie w postaci m.in. wspólnego tarasu na dachu oraz liczne udogodnienia w lokalach, budynkach i ich otoczeniu.

15. Jak sprzedają się osiedla mieszkaniowe na nowych osiedlach?

Szczególnie pożądane są lokale o większym potencjale komercyjnym czyli usytuowane w pobliżu dużych ulic. Największe powodzenie mają lokale o powierzchni do 100 mkw. Lokale w osiedlach położonych dalej od centrum cieszą się zainteresowaniem mniejszych inwestorów, którzy także nabywają je z myślą o wynajmie. Cena lokali usługowych rośnie proporcjonalnie do ceny mieszkań i kosztu budowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych