Moderna Holding celuje w dynamicznie rozwijające się miastahousemarket.pl - 19 lutego 2021 08:11


W Moderna Holding 2020 był pełen wyzwań i niepewności. Gdy w Polsce pojawił się wirus, deweloper przygotowywał się do sprzedaży sztandarowej inwestycji - Scala. To pierwsza realizacja Moderny o tak dużej skali.

Obserwatorzy rynku nieruchomości wyrażali wiele obaw o zachowanie klientów w czasie pandemii. Państwo wierzyli jednak w wyjątkowość nowego projektu. Czy klienci też ją dostrzegli?

Odnotowaliśmy bardzo dobre wyniki sprzedaży. W tym czasie realizowaliśmy też dwie inwestycje w Warszawie - Praską Modernę i Modernę Powiśle oraz Bank Polski 1929 w Gdyni. Wprowadziliśmy reżim sanitarny i obostrzenia na budowie, dzięki którym udało nam się zachować ciągłość budowy, by wywiązać się z planowanych terminów odbiorów. Rynek nieruchomości okazał się odporny na Covid – 19, szczególnie w sektorze premium. Każdego dnia biura naszej firmy w Warszawie i Trójmieście odwiedzają inwestorzy, którzy są zaniepokojeni widmem kryzysu i rosnącej inflacji. Wielu z nich w ostatnim czasie straciło znaczną cześć swoich oszczędności na rynkach kapitałowych. Część naszych Klientów wycofuje zupełnie bezproduktywne lokaty bankowe, których oprocentowanie zestawione z inflacją przynosi stratę na poziomie 4 proc. rocznie. Bardzo słusznie uważają, że najlepszą formą zabezpieczenia swojego majątku, przed utratą jego wartości, jest zakup nieruchomości. Jest to także najbezpieczniejszy sposób lokowania kapitału w czasie pokoju.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy w roku 2020 udało się Państwu spełnić wszystkie zamierzenia?

W Modernie stawiamy sobie wysoko poprzeczkę, ambitnie realizujemy plany, co oczywiście wpływa też na wzrost naszego apetytu. Ten rok pod względem zarówno: wolumenu sprzedaży - sprzedaliśmy o 53 proc. więcej lokali niż w zeszłym roku, jak i wartości sprzedanych mieszkań, która wzrosła o 19 proc. w tym samym okresie - trzeba uznać za bardzo udany. Spodziewamy się jeszcze lepszego wyniku, ponieważ pod uwagę nie wzięliśmy jeszcze wszystkich transakcji z grudnia 2020. Udało nam się też uzyskać 2 pozwolenia na budowę - na Scalę i Oliwę 501. Wprowadziliśmy też na rynek nasz autorski program wykończenia pod klucz w cenie apartamentu - Model M. Pierwszym projektem realizowanym z Modelem M jest Scala w Śródmieściu Gdańska. Niemal wszystkie do tej pory sprzedane, w tej inwestycji, mieszkania będą właśnie tak wykończone. Dzięki naszemu doświadczeniu i długoletniej współpracy z producentami możemy zaoferować mieszkania wykończone pod klucz w bardzo korzystnej cenie, szczegóły dostępne są na naszej stronie.

Istotnym dla nas doświadczeniem zdobytym w ubiegłym roku, było wejście na rynek popularny, realizowany pod marką PB Kokoszki.

W tej chwili realizujemy Osiedle Lazurowe na południu Gdańska i przygotowujemy się do kolejnych realizacji. Intensywnie wykorzystaliśmy ostatnie dni 2020 roku, przygotowując nowe projekty, które realizować będziemy w bieżącym roku. Skupiliśmy się na dynamicznie rozwijających się ośrodkach. Bardzo starannie dobieramy lokalizacje. Te dwa najlepsze i najbardziej stabilne rynki w Polsce, to nasz przepis na sukces. Warszawa i Gdańsk mają najwyższe średnie ceny mieszkań w Polsce. Gdańsk to ośrodek biznesowy, który rozwija się najdynamiczniej w Polsce.

Czego możemy się spodziewać w kolejnym?

Przed nami ciekawy rok. Z jednej strony pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła, nadal trudno ocenić zakres jej skutków. Z drugiej, wynaleziono szczepionkę, która już niedługo zostanie wprowadzona do użytku, co miejmy nadzieję, pozwoli na zniesienie obecnych obostrzeń i powrót do normalności, szczególnie w sferze biznesowej.

Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości 2021 roku?

W przypadku cen mieszkań w grę wchodzi wiele czynników, wzajemnie na siebie wpływających: inflacja, oprocentowanie lokat, potrzeba dywersyfikacji portfela, wyniki spółek giełdowych, rynek pracy, kredyty hipoteczne, budownictwo mieszkaniowe, alternatywne inwestycje czy deficyt mieszkaniowy. Z analiz wynika, że ceny mieszkań w ujęciu rok do roku rosną, obserwujemy to też u nas. Jako branża byliśmy przygotowani na kryzys, wyciągnęliśmy lekcję z poprzedniego i tym razem trudnej było nas zaskoczyć. Choć nikt z nas nie mógł przewidzieć tego, jak mocno wirus wpłynie na gospodarkę światową. Obserwując wzrost i tempo sprzedaży w tym roku, optymistycznie patrzymy w przyszłość.