Modernistycznie Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego na wystawie we Frankfurcie

Jedno z pierwszych w Polsce modernistycznych założeń mieszkaniowych - Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego w Łodzi - zostanie przedstawione na wystawie prezentowanej od piątku we Frankfurcie. Ekspozycja przygotowana przez Fundację Urban Forms będzie też pokazana w Łodzi.

Autor: Pap 21 września 2021 10:25

Wystawa "Mein Haus/Mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Wohne Siedlung in Lodz, 1928-31" opowiada o Osiedlu im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi - jednym z pierwszych w Polsce modernistycznych założeń mieszkaniowych. Co ciekawe, osiedle już na początku swojego istnienia pokazywane było na forum międzynarodowym m.in. na wystawie Die Wohnung für das Existenzminimum zorganizowanej we Frankfurcie w 1929 roku i szeroko komentowane w okresie międzywojennym.

"Wystawa we Frankfurcie to symboliczny powrót do tamtego momentu chwały i próba przywrócenia osiedla na mapę europejskich osiągnięć modernizmu. Dla mnie to również podróż sentymentalna. Na tym osiedlu mieszkali moi dziadkowie, do których często zaglądali tacy sąsiedzi jak Katarzyna Kobro czy Władysław Strzemiński, chociażby po to, żeby skorzystać z telefonu - tłumaczy Teresa Latuszewska-Syrda z Fundacji Urban Forms.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ekspozycja, której kuratorem jest Aleksandra Sumorok, opowiada nie tylko o kontekście powstania osiedla, ale też o jego nowatorskim charakterze w wymiarze architektonicznym, urbanistycznym i społecznym. W czasie wernisażu wystawy studenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego przedstawią efekty projektu badawczego "Stacja Badawcza - Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi" oraz premierowy film, dokumentujący dawne i współczesne życie na osiedlu, zrealizowany na podstawie materiałów pozyskanych przez studentów w trakcie badania.

Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi powstało w latach 1928-1931 i stało się domem dla prawie 2 tys. osób - młodych inteligenckich małżeństw z dziećmi, wielu wyznań i narodowości.

Jego budowę zainicjowały władze miasta w ramach walki z głodem mieszkaniowym. Nowe osiedle przyczyniać się miało do poprawy warunków życia w mieście. Tworzyło kompleksowo rozwiązaną, dobrą do życia przestrzeń - zdrową, bezpieczną, wygodną, wyposażoną w nowoczesną infrastrukturę taką jak sklepy, szkoła i przedszkole. Oferowało małe, ale jasne, przestronne, funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania z własną kuchnią oraz łazienką. Modernistyczne bloki otoczone były zielenią.

Wystawę we frankfurckim Haus am Dom będzie można oglądać od piątku do 8 października; zrealizowano ją pod patronatem Konsula Generalnego RP w Kolonii, przy dofinansowaniu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 z programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne Pomosty" oraz przy wsparciu Fundacji Polsko-Niemieckiej. Później pokazana zostanie w Łodzi i innych europejskich miastach o modernistycznym dorobku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych