MRPiT: więcej uprawnień wz. z likwidacją książeczek mieszkaniowychPap - 28 października 2020 08:28


Pakiet mieszkaniowy zakłada poszerzenie wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej - zaznacza MRPiT. Premia gwarancyjna ma przysługiwać m.in. w związku z inwestycjami, które poprawią stan techniczny mieszkania lub domu.

We wtorek odbyło się w Sejmie II czytanie tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Przewiduje m.in. rozwiązania dot. książeczek mieszkaniowych. Projekt trafił do komisji.

Jak podkreślił resort rozwoju, pracy i technologii, zmiany w ramach pakietu mieszkaniowego zakładają "poszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Premia gwarancyjna ma przysługiwać np. w związku z wniesieniem opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; oraz inwestycjami, które poprawią stan techniczny mieszkania lub domu. Chodzi, jak wskazało MRPiT, o działania termomodernizacyjne (np. ocieplenie domu); wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne (np. wymiana starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze) czy montaż, wymianę lub modernizację instalacji gazowej, elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej.

Według resortu premia gwarancyjna ma też dotyczyć wydatków związanych z zawarciem umowy najmu mieszkania, czyli najmu instytucjonalnego, z dojściem do własności. "Środki z premii gwarancyjnej będą przysługiwały właścicielowi książeczki mieszkaniowej po zapłacie części ceny mieszkania, w wysokości nie niższej niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu" - wskazano.

W ramach rozwiązań właściciele książeczek mieszkaniowych mają mieć pierwszeństwo przy naborze wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na start".

Książeczki mieszkaniowe wprowadzono w PRL jako sposób oszczędzania na własne mieszkanie - przypomniał resort. "Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych do 23 października 1990 r. mają prawo do premii gwarancyjnej" - zaznaczono.

Według MRPiT w 2019 r. zlikwidowanych zostało ok. 14,1 tys. książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. Z danych za 2019 r. wynika, że książeczki mieszkaniowe ma ok. 1 mln Polaków.