Multiapartament. Innowacyjna forma lokaty kapitału

Na rynku pojawiają się innowacyjne oferty nieruchomości inwestycyjnych, które są ciekawą alternatywą lokaty kapitału dla typowych apartamentów inwestycyjnych.
 

Autor: HouseMarket.pl 03 kwietnia 2017 11:53

Dane rynkowe wskazują, że rok 2016 był rekordowy dla inwestorów na rynku nieruchomości zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej. Niskie stopy procentowe, dające szerokie możliwości finansowania czy niestabilność rynków kapitałowego i walutowego, determinują poszukiwanie alternatywnych metod lokowania gotówki. W oczach inwestorów inwestycje w nieruchomości stawiają jako atrakcyjną i bezpieczną formę inwestowania.

Popularność wynajmu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Łączna liczba Polaków mieszkająca w wynajmowanych mieszkaniach przekracza 2 mln osób, a w 2017 roku przewidywany jest 10 proc. wzrost. Udział najmu w krajowym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wynosi ok. 5 proc., podczas gdy w krajach zachodniej Europy poziom ten osiąga 15-20 proc.

- Przewidujemy, że trend wzrostowy będzie się utrzymywał i w perspektywie dekady zbliży się do średniej unijnej (ok. 18 proc.). Proces rozwoju rynku najmu w Polsce będzie też determinowany przez rządowy program Mieszkanie Plus, jednak trudno w tej chwili jednoznacznie ocenić w jakim stopniu będzie on odpowiedzialny za przyszłe wzrosty – tłumaczy Maciej Wróblewski, property advisor w firmie Tekton Capital.

Rynkowi najmu sprzyjają zmiany społeczno-demograficzne. Nowy styl życia i pracy, przejawiające się zwiększoną mobilnością pracowników i brakiem przywiązania do własności mieszkania obniżają presję posiadania własnego M. Dodatkowo zmiany na rynku kredytów hipotecznych, podnoszące minimalny wkład własny do 20 proc. utrudniają i zniechęcają młodych ludzi do zaciągania wieloletnich zobowiązań.

Rentowność inwestycji

Średnia rentowność inwestycji w nieruchomości na wynajem oscyluje w okolicach 5 proc., jednak w największych aglomeracjach: Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi można osiągnąć 1 do 2 p.p. więcej. Osobną kategorię stanowią najbardziej atrakcyjne i prestiżowe lokalizacje o charakterze biznesowym lub turystycznym, gdzie poza rentownością powyżej średniej rynkowej, inwestor może liczyć na podwyższanie jej wartości w długim okresie.

- Prestiżowe nieruchomości są bezpieczną formą budowania majątku dla pokoleń i stanowią jedną z bezpieczniejszych form lokowania kapitału. Doświadczenia na zagranicznych rynkach nieruchomości prestiżowych pokazują, że tego rodzaju apartamenty w czasie kryzysu tracą najmniej na wartości, a dodatkowo najszybciej wracają do poziomu sprzed recesji – wyjaśnia Maciej Wróblewski.

„Najlepiej wynajmują się małe lokale” – to powszechne stwierdzenie, którym kierują się inwestorzy na rynku najmu. Zasadą tą coraz częściej kierują się inwestorzy wynajmujący mieszkania powyżej 50 mkw., którzy decydują się na strategię podziału mieszkań na pokoje, co pozwala zdyskontować posiadanie większego lokalu – zwiększyć rentowność i zmniejszyć okresy pustostanu. Mając to na uwadze deweloperzy przygotowali rozwiązania, które dzięki multifunkcjonalnym rozwiązaniom zachęcą klientów do zakupu zdecydowanie większych lokali.

Na rynku pojawiają się innowacyjne oferty nieruchomości inwestycyjnych, które są ciekawą alternatywą lokaty kapitału dla typowych apartamentów inwestycyjnych. Są one odpowiedzią na zapotrzebowanie inwestorów otwartych na innowacyjne rozwiązania.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych